Koła używane są do badań na testerze wytrzymałościowym T-12UM. Urządzenie przeznaczone jest do badania wpływu środków smarowych, materiałów konstrukcyjnych oraz technologii modyfikacji warstwy wierzchniej zęba na odporność na zacieranie, powierzchniowe zużycie zmęczeniowe oraz mikropitting kół zębatych walcowych.
Koło testowe stalowe jest nawęglane, hartowane i odpuszczane. Ma 16 zębów, a ich powierzchnia robocza jest szlifowana wzdłużnie. Ich szerokość wynosi 14 mm.
Koło zębate z tworzywa sztucznego jest wykonane według takich samych parametrów geometrycznych, jak koło zębate stalowe, ale może być wytworzone jedną z technik addytywnych, np. metodą drukowania 3D. Przenosi mniejsze obciążenia, niż koło stalowe i jest mniej wytrzymałe, ale za to tanie oraz szybkie w produkcji.
W badaniu wytrzymałościowym, para kół, np. stalowych, współpracuje w zazębieniu, pod określonym obciążeniem, w kontrolowanej temperaturze oraz czasie. W trakcie trwania testu obserwowane jest zużycie i stan kół. Oceniane są takie efekty zużycia, jak np.: rysy, bruzdy, wybłyszczenia, zatarcia, pitting, mikropitting, wykruszenia, wyłamania zębów itp. Ocena wytrzymałości następuje poprzez kontrolę masy koła lub poprzez pomiary powierzchni - parametrów geometrycznych, chropowatości i topografii, a także obserwacje mikroskopowe.