Rozstrzygnięcie konkursu "W obiektywie ‘22", pokazy i warsztaty filmowe, spotkania z wybitnymi postaciami ze świata sztuki - od 30 marca do 2 kwietnia, w Akceleratorze Kultury i Wieży Ciśnień, odbywać się będzie druga edycja "Spotkań istotnych".

Uczestnicy Spotkań poznają laureatów 28. edycji konkursu fotograficznego "W obiektywie". Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, w piątek, 31 marca. W ciągu czterech dni wydarzenia uczestnicy będą mieli m.in. okazję do zapoznania się z wydawnictwami, nagrodzonymi w konkursie na najlepszą fotograficzną publikację roku, obejrzeć film Jacka Bławuta "Ostatni raz kawaler", czy przybliżyć sobie twórczość Piotra Dumały. - Po projekcji obrazu "Jeszcze nie wieczór" porozmawiamy z Jackiem Bławutem o filmach dokumentalnych, fabularnych i aktorach, a szczególnie o jednym, jedynym Janie Nowickim - zachęcają organizatorzy. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach filmowych które poprowadzą Daria Kopiec i Tomasz Wojciechowski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem drugiej edycji "Spotkań istotnych".

 

30.03.2023 r. Akcelerator Kultury

17:00 Spotkanie z Frankiem Ammerem

Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat współtworzy wrocławski TIFF Festival. Organizuje wystawy i prowadzi spotkania autorskie dotyczące książki fotograficznej. Podczas „Spotkań istotnych” zaprezentuje książki, albumy, wydawnictwa nagrodzone w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku 2021.

18:30 Projekcja filmu dokumentalnego

Projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Jacka Bławuta “Ostatni raz kawaler” z 2010 r. Film o wybitnym polskim aktorze Janie Nowickim.

31.03.2023 r. Wieża Ciśnień

18:30 Wernisaż wystawy pokonkursowej “W obiektywie ‘22”

Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

1.04.2023 r. Akcelerator Kultury

11:00 - 15:30 Warsztaty filmowe

Prowadzenie - Tomasz Wojciechowski, wyróżniany i nagradzany w konkursach reportażysta. Wstęp na zajęcia jest wolny, liczba miejsc ograniczona.

17:00 Projekcja filmów animowanych Piotra Dumały

18:30 Spotkanie z Piotrem Dumałą

Piotr Dumała - reżyser, scenarzysta filmów animowanych, scenograf filmów fabularnych, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, gościnny wykładowca Harvard University (USA) i Konstfack College of Art (Szwecja). Laureat ponad 100 nagród za twórczość filmową, m.in. Grand Prix festiwali w Krakowie, Espinho, Amsterdamie, Ottawie, Montrealu, Zagrzebiu i na Cyprze. Spotkanie poprowadzi Tomasz Wojciechowski.

2.04.2023 r. Akcelerator Kultury

11:00 - 15:30 Warsztaty animacji

Prowadzenie - Daria Kopiec, reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi oraz AT w Warszawie. Stażystka La Cambre w Brukseli. Jest laureatką Lauru Konrada oraz Głównej Nagrody „m-teatr” za spektakl pod tytułem „Zakonnice odchodzą po cichu”. Jest autorką m.in. animacji „Własne Śmieci”, „Kosmos”, „Rzeki” oraz teatru telewizji „Sprawa Rity G.”. „Własne śmieci” otrzymały Srebrnego Lajkonika 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Laureatka licznych programów stypendialnych, międzynarodowych warsztatów filmowych i teatralnych.

17:00 Pokaz filmu „Jeszcze nie wieczór” w reżyserii Jacka Bławuta“

Spotkanie z Jackiem Bławutem, operatorem, reżyserem filmów dokumentalnych, laureatem wielu nagród m.in. nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia za osiągnięcia w sztuce operatorskiej, Nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii "Laterna Magica" za wybitne zasługi dla kultury filmowej, Paszportu "Polityki" w kategorii "film" za rok 1993, nagrody Wielkiego Fe-Fe przyznanej podczas Festiwalu Filmowego "FeFe Felliniada" w Warszawie oraz odznaczenia Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, znany krytyk filmowy i teatralny, dyrektor festiwali teatralnych i filmowych m.in. ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki” i „Olśnień Onetu”. W 2022 roku otrzymał pierwszą w historii Nagrodę "Klaps" dla krytyka filmowego roku.