Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na promocję "Śpiewnika kaliskiego". Prezentacja wydawnictwa, w której wezmą udział jego autorki oraz artyści ludowi z regionu, otwiera cykl zatytułowany „Spotkania z kulturą tradycyjną”. Impreza odbędzie się 23 kwietnia.

Pierwsze spotkanie z nowego cyklu popularyzującego regionalną kulturę tradycyjną Kaliskiego, dedykowane jest najnowszej publikacji CKiS - „Śpiewnikowi kaliskiemu”. Jest to wydawnictwo z 92 pieśniami tradycyjnymi – z tekstami gwarowymi i zapisem nutowym – śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zostały zaczerpnięte z wydawnictw z ubiegłego wieku oraz z nagrań archiwalnych ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. W "Śpiewniku kaliskim" publikowane są piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego. Nowością w stosunku do istniejących opracowań jest uporządkowanie pieśni w oparciu o charakterystyczne metrum i rytmy: parzyste, nieparzyste – walcerkowe, mazurkowe, chodzonego i wiwata oraz mieszane. W książce znajdziemy przede wszystkim pieśni mniej popularne, ale jednocześnie charakterystyczne dla regionu i warte szerszego rozpowszechnienia. Utrwalono tu śpiewające artystki ludowe dawnej wsi i ich jedyne w swoim rodzaju wykonania m.in. Marii Czaczyk z jarocińskiej Ciświcy, Agnieszki Hylińskiej z podostrowskich Nabyszyc czy Antoniny Nogaj z Zagorzyna k. Kalisza. Śpiewnik ma popularyzować kulturę śpiewaczą wsi wielkopolskiej, nie tylko wśród zespołów ludowych, ale także mieszkańców regionu. Dlatego może on również zachęcać do poznawania muzycznych tradycji, jak i pomagać w poszukiwaniu tożsamości regionalnej.

Autorki opracowania, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka, która dokonała wyboru pieśni oraz zapisu nutowego, a także folklorystka Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki, opowiedzą o regionie kaliskim, o tym, jak powstawał Śpiewnik, co zawiera i jak z niego korzystać. Spotkanie ubarwią pieśni wykonywane na żywo przez śpiewaka Lecha Owczarka z Doruchowa, laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Melodie ze „Śpiewnika kaliskiego” zagra Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem, który zaprojektował okładkę wydawnictwa. Na Spotkaniu będą udostępnione bezpłatne egzemplarze publikacji.

"Spotkania z kulturą tradycyjną". "Śpiewnik kaliski”
23 kwietnia 2023 r., godz. 17.00
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - sala studio (ul. Łazienna 6)

WSTĘP WOLNY

 "Śpiewnik kaliski"  powstał w ramach zadania pn. „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.