
Mieczysław Wiśniewski urodził się 29 sierpnia 1925 r. Gdy wybuchła II wojna światowa, uczęszczał do Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1940 roku wraz z rodziną został wysiedlony do Jasła. Tam ukończył Szkołę Handlową i podjął pracę. W 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej, był członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej, był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. W marcu 1945 r. wrócił do Kalisza, gdzie kontynuował edukację. W sierpniu 1946 r. został powołany do wojska. Służbę pełnił jako pisarz w Sztabie Pierwszej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Od sierpnia 1948 r. pracował w Państwowej Centrali Handlowej we Wrocławiu, m.in. jako księgowy. Po likwidacji PCH, kontynuował pracę w Spółdzielni Ogrodniczej w Kaliszu, początkowo jako kierownik organizacji i samorządu, następnie jako księgowy. Od 1967 roku był głównym księgowym i pełniącym obowiązki głównego ekonomisty w Kaliskiej Fabryce Fortepianów i Pianin w Kaliszu. Na rentę przeszedł w 1980 roku. W późniejszych latach był również głównym księgowym w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim w Kaliszu.
Jako kombatant należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła AK. Był członkiem Komisji Rewizyjnej Okręgowego Związku Działkowców.
Mieczysław Wiśniewski został odznaczony Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Partyzanckim.
Posiadał Złotą Odznakę Polskiego Związku Filatelistycznego i Złotą Odznakę za Zasługi dla Finansów.
Był członkiem Towarzystwa Miłośników Kalisza od chwili jego powstania w 1976 roku. Przez wiele lat działał także w Miejskim Komitecie Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Miasta Kalisza.
Od 1976 r. był członkiem Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych. W 2008 r. otrzymał odznakę „Zasłużony Absolwent Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu”. W czerwcu 2013 r. otrzymał tytuł „Honorowego Absolwenta”, a dwa lata później nagrodę „Bene Meritus”, przyznaną przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
Pan Mieczysław był zaangażowany w życie miasta i szkoły. Od najmłodszych lat działał w harcerstwie. Był także założycielem Koła Wioślarskiego w Szkole Handlowej. Uczestniczył w wielu spotkaniach z młodzieżą, dzieląc się swoim doświadczeniem i wspomnieniami. Liczne materiały przekazał do Archiwum Państwowego w Kaliszu.
– Odszedł człowiek wielkiej klasy, ciepły i serdeczny. Był wzorem postawy patriotycznej i społecznej – podkreśla prezydent Krystian Kinastowski.