W Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, 25 maja 2023 roku o godzinie 19:00, podczas uroczystej gali podsumowującej Biennale, dyrektorka Galerii, Joanna Dudek wraz z Prezydentem Miasta Kalisza panem Krystianem Kinastowskim, prodziekanem ds. sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, prof. UAM dr. hab. Maciejem Guźniczakem, naczelniczką Wydziały Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w kaliskim magistracie, Grażyną Dziedziak oraz dyrektorką Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Sylwią Kucharską, ogłosiła laureatów konkursu.
Jury czwartej edycji „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, historyk sztuki, kustosz i kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr Daniel Koniusz, Dziekan Wydziału Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz Dagny i Daniel Szwed, kuratorzy biennale, w czasie obrad przeprowadzonych 8 maja 2023 roku, zdecydowało się wyróżnić honorowo 11 artystów oraz przyznać 3 regulaminowe nagrody.
Nagrodę Główną (zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu) zdobyła Małgorzata Łuczyna autorka tryptyku wideo „Eol” z 2022 roku, za artystyczną wrażliwość na aktualne problemy współczesnego świata, erudycyjnie wpisane w kontekst kultury europejskiej.
Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, którą jest zakup wyróżnionej pracy do kolekcji sztuki współczesnej, przypadła Łukaszowi Glapce, autorowi pracy „List do dziewczynki w czerwonej sukience”, powstałej w latach 2022/2023, za zaskakującą metafizykę pamięci miejsca i czasu, za niezwykły hołd dla trwania przypadku spotkania.
Wiktor Jerzy Jędrzejak, autor pracy „Polska węglem stoi – ilustracja do słów Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” z 2023 roku, został laureatem Nagrody Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej za „dosłowność” rzeczywistości, która staje się inspiracją do tworzenia.
Wyróżnienia honorowe otrzymali: Ziemowit Fincek, Marek Jakuszewski, Adrian Kempa, Elena Ovcharova i Paula Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Kinga Popiela, Zofia Szada-Borzyszkowska, Tomasz Wolff, Adrian Wykrota oraz Shuai Zhang.
Nagrodę Publiczności, którą jest wystawa w Galerii Pulsar, otrzymali ex aequo Łukasz Glapka i Sylwia Owczarek.
Uczestnicy gali mogli wysłuchać przygotowanych specjalnie na ten wieczór koncertów performatywnych artystek - zaproszonych przez Dagny i Daniela Szwed, kuratorów tej edycji Biennale – Justyny Banaszczyk oraz Karoliny Rec. Artystkom, na instrumentach perkusyjnych, towarzyszył Daniel Szwed.
Podczas tegorocznych biennale „głos zabrały” zaproszone przez duet kuratorski artystki, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu można było posłuchać twórczości Justyny Banaszczyk, Dominiki Korzenieckiej, Magdaleny Mellin, Karoliny Mełnickiej, Dominiki Olszowy, Karoliny Rec, Izy Tarasewicz i Oli Winnickiej.
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Galerii Pulsar, już podczas wernisażu odbył się performans Magdaleny Mellin. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, oprócz wystawy konkursowej, zobaczyć można było prace Karoliny Mełnickej (obiekt dźwiękowy „Korona błazna”), Dominiki Olszowy (wideo „Krajobraz zimowy”), Karoliny Rec (instalacja audio-wideo „Out of frame”) oraz Izy Tarasewicz („Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”). Dźwięki stworzone przez Karolinę Rec słyszalne były także w przestrzeni miasta, dzięki rowerowej akcji „rozwożenia sztuki”, która miała miejsce w dniu finisażu w Parku Miejskim.
Rysunki Izy Tarasewicz, które powstały przy okazji pracy nad „Instrumentem, który nie ma jeszcze nazwy”, zaprezentowane zostały na 7 przystankach autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką”. W sklepie po dawnej „Modzie Polskiej” przy ulicy Śródmiejskiej 31, zagościła Ola Winnicka ze swoją instalacją „Siory Originals Wyjątkowe jak Ty”. Ekspozycja w sklepie dostępna była dla zwiedzających, od godziny 12.00 do 16.00, w każdy czwartek podczas trwania biennale. W wernisażowy wieczór, 20 kwietnia o 20.30 w sklepie po „Modzie Polskiej” Siory zagrały swój koncert. Ola Winnicka podjęła też performatywną interwencję, w środę 19 kwietnia, w Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.
W Hotelu Hampton by Hilton przy ul. Chopina 9 i w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego przy ul. Nowy Świat 28/30 można było obejrzeć wideo z zarejestrowanego koncertu Dominiki Korzenieckiej, który odbył się 21 kwietnia, w Malarni Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Tego samego dnia, o 13.00, odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawach biennale, poprowadzone przez Dagny i Daniela Szwed. Nie zabrakło pokazu filmowego w ramach projektu „Kino na Sztuki”, który odbył się w poniedziałek 8 maja, o 20.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
Ekspozycję konkursową „A-Kumulacje 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, można było oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, od 20 kwietnia do 26 maja.
Organizatorem wydarzenia jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. „A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski. Współorganizatorami są Miasto Kalisz, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu.
Partnerami Biennale są Teatr im. Wojciecha Bogusłąwskiego w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton w Kaliszu i Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Patronat medialny nad tegoroczną edycją „A-Kumulacji” objęły: Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni, Ziemia Kaliska, Radio Poznań, Radio Centrum, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz oraz portal Calisia.pl.