W kwietniu tego roku wyemitowano reportaż w Dzień Dobry TVN o biblio-kotach w Filii nr 6 w Szczypiornie. Widzowie zdecydowali, że to najPOZYTYWniejszy materiał kwietnia! Ekipa TVN ponownie zawitała 30 maja do Biblioteki i cała Polska na żywo mogła zobaczyć uroczysty moment wręczenia nagrody POZYTYWKI.

Redaktor Piotr Wojtasik z ekipą nie kryli, że są wielbicielami zwierząt i bardzo się cieszą, że Pozytywka trafiła właśnie do bibliotekarek z Kalisza. Od początku istnienia, filia nr 6 z oddziałem Izba Pamięci Szczypiorna opiekowała się wolnożyjącymi kotami z okolicy, na co pozwoliła w 2020 roku zmiana regulaminu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu i ogłoszenie akcji wymyślonej przez wicedyrektor Annę Kubiak – „Pupile widziane mile”.

Początkowo, bibliotekarki z Filii nr 6, czyli Maria Kubacka-Gorwecka, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Agata Mizgalska, Anna Plota oraz wolontariuszka Adrianna Kaczmarek - studentka WPA UAM, regularnie dokarmiały koty, z czasem – po skontaktowaniu się z Urzędem Miasta – zaczęły „organizować” skierowania do lecznicy, gdzie czworonogi otrzymują pomoc w razie choroby. Dzięki ich zaangażowaniu przeprowadzano także zabiegi kastracji i sterylizacji oraz zaszczepiono część zwierząt.

Szczypiornickie pupile są na tyle zżyte z opiekunkami, na tyle dzięki nim zaufały człowiekowi, że bez najmniejszego problemu odnajdują się jako domowe. Dotąd, aż dziewięć z nich znalazło ludzi, którzy je pokochali. Biblioteka dziękuje wszystkim, którzy wsparli akcję oddając głos na działania bibliotekarek z filii nr 6, a tak naprawdę – na szczypiornickie biblio-koty. Miejmy nadzieję, że dzięki temu, kolejne czworonogi trafią do swoich ludzi. Miau!