27 września wspominamy rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W tradycyjnych uroczystościach jego bohaterom oddali cześć reprezentanci samorządu kaliskiego - na czele z prezydentem Krystianem Kinastowskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza Tadeuszem Skarżyńskim i wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem, oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, instytucji i stowarzyszeń.

84 lata temu w oblężonej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski. Ta pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa dała początek Armii Krajowej i razem z rządem na uchodźstwie stanowiła Polskie Państwo Podziemne działające w czasie II wojny światowej. Sejm Rzeczypospolitej w 1998 roku oddając hołd bohaterom ustanowił 27 września jako Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

W imieniu miasta i jego mieszkańców prezydent Krystian Kinastowski, przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek złożyli wieńce kwiatów i znicze przy obelisku w Lesie Skarszewskim, poświęconemu rozstrzelanym tam 56 żołnierzom AK oraz na mogile zbiorowej ofiar II wojny światowej na cmentarzu na Tyńcu. Uczczono także pamięć Alfreda Nowackiego, właściciela fabryki przetwórstwa spożywczego w Winiarach i członka antyniemieckiego podziemia, zamordowanego w styczniu 1945.

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i instytucji, kombatanci, a także uczniowie kaliskich szkół.

- Dziękuję wszystkim za oddanie hołdu tym, którzy podczas II wojny światowej oddali życie za Polskę. Obecność pocztów sztandarowych złożonych z młodych ludzi, uczniów, pokazuje, że pamięć o nich nie zaginie i będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy im to winni - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.