Jak wygląda praca reportera? Jakie pytania powinien zadawać i jak sprawić, żeby rozmówca „otworzył się przed nami”? W jaki sposób należy się przygotować do wywiadu? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczestnicy warsztatów z Piotrem Wojtasikiem, dziennikarzem TVN.

Była to pierwsza warsztatowa odsłona projektu „Każde pokolenie ma własny czas”. Spotkanie, które odbyło się w Filii nr 1, prowadził Piotr Wojtasik - dziennikarz „Dzień dobry TVN”, a zajęcia poświęcone były sposobom umiejętnego rozmawiania ze świadkami historii oraz metodom weryfikacji zebranych materiałów. Do udziału w projekcie zaproszenie przyjęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka, II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, III Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego i V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego oraz studenci Ochrony Dóbr Kultury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu.

„Bazą naszego projektu jest funkcjonujące od ponad roku Społeczne Archiwum Kaliszan, dzięki któremu trafiają do naszych zbiorów tysiące fotografii i dokumentów rodzinnych” – powiedział Robert Kuciński, dyrektor Biblioteki. „Ważną częścią tego przedsięwzięcia jest także tzw. historia mówiona, czyli efekt rejestracji audio lub wideo wspomnień na przykład członków naszej rodziny, na przykład babci czy dziadka”.

Piotr Wojtasik, gość Miejskiej Biblioteki Publicznej, dobierając ciekawe przykłady ze zrealizowanych dla telewizji wywiadów i reportaży, opowiadał o najważniejszych zasadach pracy reportera, podzielił się dziennikarskimi trikami i ciekawostkami ze świata mediów. Młodzież z zainteresowaniem zadawała wiele pytań zarówno dotyczących rzemiosła dziennikarskiego, jak i bardziej osobistych, związanych z karierą Piotra Wojtasika, który – mimo intensywnej pracy w telewizji – napisał również poradnik „Domy za 1 euro we Włoszech, czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii”.


Chwilę po spotkaniu Piotr Wojtasik zamieścił komentarz w social mediach: „To był energetyczny poranek w @biblio.kalisz. Poprowadziłem warsztaty reporterskie dla super zdolnych młodych ludzi. Kocham spotykać się z młodzieżą, dali mi masę radochy i mnóstwo dobrej energii... Sam nie wiem, kto z tego spotkania wyniósł więcej? Jeśli jedno
z nich spotkam za kilka lat w robocie, to będzie najpiękniejszy prezent. Dzięki @biblio.kalisz i dyrektor @kucinskirobert za zaproszenie”. Na kolejnych warsztatach młodzież będzie się uczyła nagrywania rozmów i montażu, a zajęcia poprowadzi Tomasz Wojciechowsky, ostrowski dziennikarz i wykładowca Państwowego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.


Projekt „Każde pokolenie ma własny czas” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz Miasta Kalisza.