Filharmonia Kaliska zaprasza do muzycznej celebracji ważnego dla nas wszystkich okresu w roku podczas Koncertu Zadusznego. 3 listopada w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu, muzykę W.A. Mozarta i G. Mahlera zaprezentuje niezwykły skład wykonawców, w tym aż cztery kaliskie chóry.

Na sprzyjający refleksjom nad przemijaniem i relacjami z bliskimi czas, Filharmonia Kaliska proponuje udział w niecodziennym koncercie. We wnętrzu Kościoła Garnizonowego w Kaliszu, które słynie ze świetnej akustyki, usłyszymy muzykę W. A. Mozarta (m.in. fragmenty Requiem d-moll, KV 626) oraz G. Mahlera (m.in. cykl pieśni na głos i orkiestrę Kindertotenlieder) w niezwykłej oprawie i wykonaniu.

Podczas piatkowego koncertu wystapią: mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz, solistka Polskiej Opery Królewskiej; aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego  - Lech Wierzbowski (recytacje i prowadzenie koncertu) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą dyrektora Rubena Silvy, a także aż cztery kaliskie chóry: Chór Bazyliki Kaliskiej i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu (przygotowanie obu chórów  - Małgorzata Piotrowska), Studencki Chór Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu (przygotowanie chóru Joanna Piech-Sławecka) i Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu  (przygotowanie chóru Beata Szymańska).

W programie koncertu znalazła się muzyka żałobna dwóch wybitnych kompozytorów W. A. Mozarta oraz G. Mahlera. Najpierw usłyszymy krótki utwór o charakterze żałobnym Maurerische Trauermusik K. 477 Wolfganga Amadeusza Mozarta, który w zapisach widnieje jako kompozycja kameralna, emanująca smutkiem i refleksją, wyrażanymi poprzez delikatne melodie smyczków wprowadzających słuchaczy w głęboką kontemplację. Natomiast Kindertotenlieder Gustava Mahlera to cykl pieśni opartych na tekstach Friedricha Rückerta, charakteryzujących się intensywnym emocjonalnie wyrazem bólu i żalu związanego z utratą dziecka. Mahler szeroko wykorzystuje orkiestrację, aby podkreślić niezwykle dramatyczną naturę tekstów. Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera to jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Utwór spokojny, liryczny, którego brzmienie jest pełne subtelnego piękna i delikatności, został zainspirowany miłością Mahlera do żony. Zwieńczeniem koncertu będą fragmenty Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta, w tym Lacrimosa, Confutatis i Agnus Dei. Te części Requiem są głęboko dramatyczne oraz przepełnione solennym brzmieniem chóru i orkiestry, przekazującym duchową treść utworu. Ciekawostką jest fakt, że Requiem pozostało niedokończone przez Mozarta i ostateczny kształt utworowi nadał jego uczeń – Franz Xaver Süßmayr.

Partie solowe wykona  Aneta Łukaszewicz, solistka Polskiej Opery Królewskiej, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej występowała w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii. Artystkę można było także oglądać w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie brała udział w realizacji Katii Kabanowej L. Janaćka w reżyserii Dawida Aldena, pod kierownictwem wybitnego dyrygenta Tomasa Hanusa . Gościła również w Operze Lwowskiej, gdzie w 2015 roku wystąpiła z recitalem pieśni I. J. Paderewskiego. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. W jej szerokim repertuarze znajdują się dzieła mistrzów wielu epok: od Haendla i Bacha, poprzez Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Szymanowskiego.

W atmosferę koncertu wprowadzi nas aktor Lech Wierzbowski, który od 1986 r. nieprzerwanie występuje w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie wykreował dziesiątki wspaniałych ról. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001), laureat Nagrody dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (2005), Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Kalisza (2009), oraz posiadacz Odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016).

WAŻNE: Sprzedaż biletów bezpośrednio przed koncertem w miejscu wydarzenia nie będzie prowadzona. W piątek, 3 listopada kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej (al. Wolności 2) będzie czynna w godz. 12.00 - 17.00. 

Koncert Zaduszny
3 listopada 2023 r., godz. 19.30
Kościół Garnizonowy pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu

Wykonawcy
Aneta Łukaszewicz — mezzosopran
Lech Wierzbowski — recytacje, prowadzenie
Chór Bazyliki Kaliskiej  i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w KaliszuMałgorzata Piotrowska przygotowanie chórów
Studencki Chór Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w KaliszuJoanna Piech-Sławecka przygotowanie chóru
Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu Beata Szymańska przygotowanie chóru

Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

Program
W.A. Mozart — Maurerische Trauermusik K. 477
G. Mahler — Kindertotenlieder
G. Mahler — Adagietto z V Symfonii
W.A. Mozart — Fragmenty Requiem d-moll, KV 626

Bilety
45 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Bilety24.pl: https://bit.ly/KONCERT-ZADUSZNY