Trwa kampania społeczna wspierająca zdrowie psychiczne POWIEDZ CO CZUJESZ - UWOLNIJ EMOCJE Kampania skierowana jest do dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Celem Kampanii jest wparcie w kryzysie zdrowia psychicznego, a zadania realizowane będą w zakresie konsultacji, warsztatów, szkoleń oraz prelekcji dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Chcemy nawiązać dialog, a docelowo wpłynąć na  świadomość społeczną dotyczącą postrzegania zdrowia psychicznego. Poprzez nasze działania będziemy dążyć do przełamania tabu i pokazania, że zdrowie psychiczne jest naturalnym elementem  życia każdego człowieka.  Podstawą naszych działań jest rozmowa – o życiu, emocjach, problemach związanych ze zdrowiem psychicznym  oraz empatii i wzajemnym współdziałaniu. Chcemy dążyć do odczarowania komunikacji i holistycznego spojrzenia na problem kryzysu zdrowia psychicznego.

Kampania organizowana jest przez Miasto Kalisz (Wydział Edukacji oraz Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych). Koordynatorem działań jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 w Kaliszu.

Zaprosiliśmy do współpracy: przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu, Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu, Delegaturę Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Kaliszu oraz instytucje działające na rzecz dziecka i rodziny.

Szczegółowe informacje dotyczące działań kampanijnych znajdują się na stronie Poradni a tutaj znajdują się informacje gdzie szukać bezpłatnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego link

Jednym z pierwszych prowadzonych w ramach Kampanii działań są konsultacje dla rodziców prowadzone przez specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Kaliszu na terenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od poniedziałku, 13 listopada 2023r. w godzinach popołudniowych (od 16.00 do 18.00) w szkołach, w odpowiednio przygotowanych salach rodzice mogą porozmawiać o swoich dzieciach, o niepokojących zachowaniach czy o swoich problemach. Konsultacje potrwają do 1 grudnia br. wg harmongramu Już po pierwszym dniu spotkań w szkołach z pracownikami Poradni widzimy dużą ilość rodziców, którzy chcą rozmawiać o troskach swoich dzieci. Jeśli będzie potrzeba konsultacje w szkołach zostaną przedłożone. W ramach Kampanii będą również prowadzone anonimowe badania ankietowe uczniów, rodziców i nauczycieli, które zobrazują problemy w zakresie stanu psychicznego uczniów i ich otoczenia oraz będą drogowskazem do dalszej pracy w tym zakresie.

Równolegle ruszyły warsztaty dla uczniów w szkołach w zakresie rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych, zajęć z asertywności czy budowania poczucia własnej wartości oraz szkolenia dla nauczycieli i rodziców nt. ryzyka suicydalnego, samouszkodzeń, depresji i wsparcia młodego człowieka w kryzysie zdrowia psychicznego oraz jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Działania te są zaplanowane na cały rok szkolny 2023/2024.

Twoje emocje są dla nas ważne – TY jesteś WAŻNY!
Twoje życie warte jest rozmowy: zadzwoń, przyjdź, porozmawiajmy.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 w Kaliszu
ul. A. Kordeckiego 19
tel. 62 501 01 19
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.