Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza na cykl spotkań z lubianymi i cenionymi pisarzami. W pierwszym półroczu w Bibliotece Głównej gościć będzie aż dziesięcioro autorów i autorek.

Cykl zainauguruje spotkanie z profesor Anną Nasiłowską, jedną z najwybitniejszych literaturoznawczyń i jej rewelacyjną biografią Sławomira Mrożka pt. „Mrożek. Biografia”, za którą otrzymała Nagrodę Miesięcznika „Nowe Książki”. Kilka dni później, żeby dobrze wprowadzić czytelników w walentynkowy klimat, Biblioteka zaprosiła na rozmowę bardzo popularną autorkę  AGNIESZKĘ LINGAS-ŁONIEWSKĄ, której książki biją rekordy popularności wśród czytelników MBP. Pod koniec lutego, zawita do Kalisza ROBERT MAŁECKI, autor kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły, którego większość książek w niedługim czasie zostanie zekranizowana.

Specjalnie na Dzień Kobiet, zaproszona została jedna z najpopularniejszych pisarek literatury obyczajowej i klimatycznych, wielotomowych sag rodzinnych, której nowe książki znikają z bibliotecznych półek z prędkością światła, czyli EDYTA ŚWIĘTEK. Światowy Dzień Poezji w progach Biblioteki będzie trwał cały tydzień, a rozpocznie go spotkanie z JACKIEM DEHNELEM, jednym z najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych. Autorem powieści, kryminałów historycznych oraz wierszy. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportu „Polityki”, nominowanym do wszystkich najważniejszych nagród literackich w Polsce.

Kwiecień rozpocznie się spotkaniem z JAKUBEM MAŁECKIM, twórcą, który od kilku lat znajduje się w czołówce najchętniej czytanych i dyskutowanych pisarzy. Dowodem jego popularności jest ekranizacja najnowszej książki Małeckiego zatytułowanej „Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej. Pod koniec kwietnia odbędzie się  spotkanie z JOANNĄ KUCIEL-FRYDRYSZAK, autorką bestsellerowych „Chłopek”, reportażu historycznego, który zdobył szczyty popularności. Kilkaset tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz gigantyczne kolejki w bibliotekach w całej Polsce, to dowód uznania dla jej twórczości.

Maj to spotkanie z prawdziwą damą polskiej poezji: EWĄ LIPSKĄ, pisarką, która od kilkudziesięciu lat regularnie publikuje nowe książki poetyckie, a każda z nich to wydarzenie w świecie literatury. Przed wakacjami do Biblioteki Głównej zawita też KRYSTYNA MIREK, autorka przede wszystkim literatury obyczajowej, ale mająca też w dorobku kryminały.

Tuż przed rozpoczęciem lata, gościem MBP będzie MICHAŁ WITKOWSKI, pisarz, który ma bardzo duży wpływ na literaturę polską XXI wieku. Jego najgłośniejsza powieść pt. „Lubiewo” do dzisiaj wzbudza ogromną ilość dyskusji, a sam Witkowski się nie zatrzymuje i ciągle poszukuje nowych form wyrazu od współczesnego kryminału przez kryminał retro po autobiografię.  

Anna Nasiłowska – 7 lutego, godzina 18.00,
Agnieszka Lingas-Łoniewska – 12 lutego, godzina 18.00
Robert Małecki – 28 lutego,  godzina 18.00
Edyta Świętek – 8 marca, godzina 18.00
Jacek Dehnel – 18 marca, godzina 18.00
Jakub Małecki – 8 kwietnia, godzina 18.00
Joanna Kuciel-Frydryszak – 29 kwietnia, godzina 18.00
Ewa Lipska – 23 maja, godzina 18.00
Krystyna Mirek – 12 czerwca,  godzina 18.00
Michał Witkowski – 20 czerwca, godzina 18.00