22 stycznia 2024 r., w Kaliszu odbyły się obchody 161. rocznicy powstania styczniowego, największego i najdłużej trwającego zrywu narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Powstanie rozpoczęło się ogłoszeniem Manifestu 22 stycznia w Warszawie, w 1863 roku przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, także z chłopstwa i mieszczaństwa. Trwało do jesieni 1864 roku.

Dla uczczenia bohaterów powstania styczniowego oraz upamiętnienia tamtych wydarzeń, jak co roku przy pomniku Adama Asnyka, władze Miasta Kalisza, złożyły wiązankę kwiatów. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, radni Rady Miasta Kalisza, przedstawiciele służb mundurowych, kaliskich instytucji, związków i stowarzyszeń kombatanckich, uczniowie kaliskich szkół. Historię wydarzeń powstańczych zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Po uroczystości przy pomniku Adama Asnyka, jej uczestnicy udali się do ratusza na "żywą lekcję historii", przygotowaną przez Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis z Wieruszowa, którego członkinie i członkowie prezentują stroje historyczne, broń oraz pamiątki z czasów walk powstańczych. Podczas prezentacji wprowadzili w atmosferę i czasy powstania styczniowego, przypomnieli wydarzenia jakie miały miejsce na ziemiach Królestwa Polskiego. Opowiedzieli o roli kobiet w powstaniu, od ich konspiracyjnej działalności poprzez opiekę medyczną, przetapianie złotych nitek ze zdobnych materii na złoto, sprzedawanie złota i zakup broni, po demonstrowanie swoimi szatami wielkiej żałoby, jaka zapanowała na ziemiach polskich. Podczas prezentacji przedstawiciele stowarzyszenia opowiedzieli o biżuterii, noszonej przez kobiety, która tak jak stroje symbolizowała żałobę i smutek. Obecna na prezentacji młodzież szkolna dowiedziała się także o wielkiej motywacji i mobilizacji wszystkich warstw społecznych do walki w powstaniu.