Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu wyróżniona przez Marszałka Województwa
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu została wyróżniona tytułem „Templum Libri” podczas uroczystości Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Wyróżnienie to jest dowodem uznania dla wkładu kaliskiej biblioteki w promocję czytelnictwa i kulturę w regionie.
  1. MBP w Kaliszu otrzymała tytuł „Templum Libri”.
  2. Gala odbyła się w Auli Artis Collegium da Vinci.
  3. Przyznano Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników.
  4. Dyrektor MBP w Kaliszu, Robert Kuciński, był członkiem kapituły nagrody.

Podczas uroczystości, która miała miejsce w Auli Artis Collegium da Vinci, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, Robert Kuciński, odebrał wyróżnienie „Templum Libri”. Uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli bibliotek publicznych z regionu, moderatorów klubów czytelniczych, autorów książek oraz przedstawicieli wydawnictw.

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to wyjątkowe święto, mające na celu wyrażenie wdzięczności dla społeczności bibliotekarskiej za ich wkład w rozwój czytelnictwa i kultury w regionie. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, zaznaczył, że biblioteki przeszły znaczącą ewolucję i stały się wielofunkcyjnymi instytucjami kultury. „W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat biblioteki przeszły bardzo znaczącą ewolucję, jeśli chodzi o ich funkcjonowanie. Dzisiaj bardzo często są to wielofunkcyjne instytucje kultury, w których nie tylko można wypożyczyć książkę, ale brać udział w wielu ciekawych wydarzeniach” – powiedział Marszałek.

Podczas gali wręczono także Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. W kategorii „Literatura dla dorosłych” zwyciężyła Małgorzata Lebda za książkę „Łakome”, natomiast w kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” nagrodę otrzymali Michał Rusinek i Joanna Rusinek za książkę „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Członkowie jury, dr hab. Magdalena Bednarek oraz prof. Marcin Telicki, wygłosili laudację dla laureatów.

Warto podkreślić, że członkiem kapituły Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników był dyrektor MBP w Kaliszu, Robert Kuciński. „Czytanie tylko z pozoru jest samotnym obcowaniem z tekstem. Tak naprawdę jest czynnością społeczną, bo przecież chcemy z kimś porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy i co przeżyliśmy dzięki książce” – mówiła Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzata Grupińska-Bis.

Na zakończenie uroczystości odczytano list gratulacyjny od Dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, dra Tomasza Makowskiego, który wyraził uznanie dla pracy bibliotekarzy w Wielkopolsce. „Z dużym uznaniem odnoszę się do pracy Pani Dyrektor oraz pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także wszystkich bibliotek wielkopolskich. Dziękuję za cenny wkład w rozwój czytelnictwa i promocję kultury w regionie, za codzienną pracę na rzecz lokalnej społeczności” – napisał dr Tomasz Makowski.

Takie uroczystości pokazują, jak ważną rolę pełnią biblioteki w naszym społeczeństwie, nie tylko jako miejsca przechowywania książek, ale jako centra życia kulturalnego i społecznego.


Na podstawie: UM Kalisz