Najstarszy maturzysta w Kaliszu po egzaminach: spotkanie z prezydentem

Józef Peruga, najstarszy maturzysta w Polsce, zakończył swoje egzaminy. Jego historia to inspiracja dla wielu, którzy marzą o zdobyciu wykształcenia, niezależnie od wieku.

  1. Józef Peruga, urodzony w okolicach Turku, mieszka w Kaliszu od ponad 20 lat.
  2. W czasie wojny był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego.
  3. Pracował jako kierowca autobusów, wozów strażackich i ciężarówek.
  4. Po zakończeniu matur, odwiedził kaliski ratusz i spotkał się z prezydentem miasta.

Józef Peruga, urodzony w okolicach Turku, od ponad dwóch dekad mieszka w Kaliszu. W czasie wojny, będąc dzieckiem, przeżył trudne chwile jako więzień niemieckiego obozu. Przez lata mieszkał w różnych miejscach w Polsce, między innymi w Kowarach, a zawodowo związany był z kierowaniem autobusami, wozami strażackimi i ciężarówkami.

Po zakończeniu swojej edukacji, Józef Peruga odwiedził kaliski ratusz, gdzie spotkał się z prezydentem Krystianem Kinastowskim. Prezydent miasta pogratulował mu odwagi i determinacji, mówiąc: Panie Józefie, pana postawa budzi szacunek i uznanie. Gratuluję, niezależnie od wyników egzaminów jest Pan wzorem dla nas wszystkich.

Józef Peruga, mimo że nie planuje podjęcia studiów, jest namawiany przez wiele osób do kontynuowania nauki. Gdyby jednak zmienił zdanie, wybrałby ekonomię jako kierunek studiów.

Podczas wizyty w ratuszu, Józef Peruga miał okazję zwiedzić ekspozycję multimedialną poświęconą historii miasta oraz podziwiać panoramę Kalisza z tarasu widokowego na wieży ratusza. Jego decyzja o przystąpieniu do matury wzbudziła duże zainteresowanie i podziw, co sam Pan Józef przyjął z wielką skromnością.

Józef Peruga podkreśla, że warto zdobywać wykształcenie, niezależnie od wieku: Z wykształceniem żyje się łatwiej. Chciałem być policjantem, pracować w wydziale ruchu drogowego. Nie udało się, bo tego wykształcenia zabrakło. Idźcie na maturę. Warto. Nie ma się czego bać!.

Teraz najstarszy maturzysta w Polsce, razem z 1550 innymi maturzystami z kaliskich szkół, czeka na wyniki egzaminów. Jego historia jest dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i dążenie do zdobycia wiedzy.


Według informacji z: Urząd Miasta