Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci – sprawdź autobus przed wyjazdem
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wyjazdów autokarowych to priorytet, który nie może być bagatelizowany. Regularne kontrole pojazdów i kierowców są kluczowe, aby zapewnić spokojną i bezpieczną podróż.
  1. Sprawdź stan techniczny autokaru przed wyjazdem.
  2. Upewnij się, że kierowca jest trzeźwy i wypoczęty.
  3. Zgłoś potrzebę kontroli autokaru na Policję z wyprzedzeniem.
  4. W umowie wynajmu uwzględnij klauzulę dotyczącą kontroli technicznej.

Okres letni to czas wzmożonych wyjazdów na wakacje, dlatego warto pomyśleć o bezpieczeństwie już na etapie planowania podróży. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji zachęcają do zgłaszania potrzeby skontrolowania autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 47 77 51 230. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego oczekiwania i zapewnimy sprawną kontrolę.

Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży, należy przede wszystkim kierować się ich bezpieczeństwem. Autokar powinien być w doskonałym stanie technicznym, a firma przewozowa powinna mieć dobrą opinię. Warto zadbać o to, aby pojazd był regularnie serwisowany i posiadał aktualne badania techniczne.

Jeśli pojazd jest bardzo wyeksploatowany lub ma dużą liczbę przejechanych kilometrów, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, może to stwarzać ryzyko awarii i komplikacji podczas podróży. Dlatego zawsze warto upewnić się, że autokar jest w pełni sprawny. Informacje o stanie technicznym pojazdu można uzyskać, prosząc o okazanie aktualnych badań technicznych.

W przypadku podejrzeń dotyczących niesprawności autokaru lub stanu kierowcy, nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki nie powinien zgadzać się na wyjazd. W takiej sytuacji należy natychmiast zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia. Kierowca autobusu wyjeżdżającego w trasę powinien zarezerwować na kontrolę pojazdu około pół godziny. Policjanci mogą przeprowadzić kontrolę także z pasażerami na pokładzie, ale w przypadku ujawnienia nieprawidłowości, dalsza jazda może być niemożliwa.

Organizatorzy wyjazdu mogą również zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru Policji z wyprzedzeniem. W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę, aby autokar przed wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli. Jeśli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy, może to oznaczać, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, niezależnie od długości trasy. Dlatego warto zadbać o każdy detal i zapewnić dzieciom oraz młodzieży spokojny i bezpieczny wyjazd.


KMP w Kaliszu