Policyjne szkolenie samoobrony dla ratowników medycznych w Kaliszu

1 min czytania
Policyjne szkolenie samoobrony dla ratowników medycznych w Kaliszu

Instruktor z Wydziału Ogólnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu prowadził praktyczne zajęcia z samoobrony dla ratowników medycznych. Szkolenie miało poprawić bezpieczeństwo Zespołów Ratownictwa Medycznego i przygotować ich na sytuacje agresji ze strony pacjentów.

Instruktor omówił zasady bezpieczeństwa osobistego i sposoby rozpoznawania sygnałów nadchodzącej agresji. Przedstawił także zasady postępowania w kontakcie z osobą niebezpieczną oraz procedury współpracy z Policją w sytuacjach kryzysowych.

Uczestnicy zapoznali się z przepisami regulującymi użycie środków przymusu bezpośredniego oraz granicami obrony koniecznej. W tekście przypomniano, że ratownik medyczny w trakcie wykonywania obowiązków służbowych posiada status funkcjonariusza publicznego. Podkreślono, że każda osoba dopuszczająca się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na ratownika podlega odpowiedzialności karnej.

Część praktyczna obejmowała ćwiczenia podstawowych technik obrony przed atakiem, sposoby uwolnienia się z uchwytu oraz bezpieczne wycofanie z miejsca zdarzenia. Instruktor zwracał uwagę na znaczenie opanowania, komunikacji i właściwej oceny zagrożenia obok sprawności fizycznej.

Szkolenie odbyło się na terenie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i jest pierwszym z cyklu zajęć, które policyjni instruktorzy będą prowadzić dla Zespołów Ratownictwa Medycznego.

na podstawie: KMP w Kaliszu.

Autor: krystian