Zapomniane modernistyczne wizje Kalisza - FOTOPLASTIKON odsłania projekty z lat 30.

2 min czytania
Zapomniane modernistyczne wizje Kalisza - FOTOPLASTIKON odsłania projekty z lat 30.

W sali Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dyskusja o tym, co mogło stanąć w mieście, przyciągnęła ludzi ciekawych lokalnej historii i architektury. Cykl FOTOPLASTIKON ponownie prześwietlił plansze i szkice, które nigdy nie stały się częścią miejskiego pejzażu.

  • FOTOPLASTIKON pokazuje, jak wojna zatrzymała modernistyczne plany Kalisza
  • Prezentacja dr hab. Makarego Górzyńskiego kreśli społeczne i polityczne tło tamtych projektów

FOTOPLASTIKON pokazuje, jak wojna zatrzymała modernistyczne plany Kalisza

Spotkanie odbyło się 25 stycznia 2026 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i było pierwszym wykładem cyklu FOTOPLASTIKON w tym roku. 🏛️📸 Publiczność przyszła posłuchać o pomysłach architektów, które ostatecznie nie zostały zrealizowane - od projektu biblioteki, przez koncepcje muzeum, po plan kompleksu urzędów wojskowych z końca lat 30. XX wieku.

Prezentacja dr hab. Makarego Górzyńskiego kreśli społeczne i polityczne tło tamtych projektów

Dr hab. Makary Górzyński, prof. Uniwersytetu Kaliskiego, wygłosił prelekcję zatytułowaną „Zagadka nieobecnego podmiotu: zapomniane projekty architektury modernistycznej w Kaliszu”. Wykład osadził te koncepcje w kontekście ówczesnych nastrojów politycznych i społecznych oraz pokazał, jak zbliżająca się wojna wpłynęła na kształtowanie przestrzeni miejskiej - co zaprojektowano, a co nigdy nie powstało. 🗂️

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie publiczności i stało się okazją do refleksji nad tym, jak pamięć o projektach wpływa na współczesne myślenie o mieście. Fotorelację ze spotkania przygotowała Karolina Bazan 📷🙂.

na podstawie: CKiS Kalisz.

Autor: krystian