W Opatówku padły ostrzeżenia o hejcie. Skutki zostają na długo

FOT. Powiat Kaliski
W szkolnych relacjach czasem wystarczy jedno zdanie za dużo, by uruchomić lawinę. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku podczas IV Powiatowej Konferencji o przemocy rówieśniczej rozmawiano właśnie o tym, jak szybko zwykła złośliwość zamienia się w poważny problem. W sali zasiedli dyrektorzy, nauczyciele, psycholodzy i pedagodzy ze szkół Powiatu Kaliskiego – blisko setka osób, które na co dzień widzą, jak cienka bywa granica między żartem a raną.
- Hejt, który zostaje poza ekranem
- Psychologowie i policjanci pokazali różne oblicza problemu
- Młodsi uczestnicy też zabrali głos
Hejt, który zostaje poza ekranem
Organizatorzy i prelegenci nie zostawili złudzeń: przemoc rówieśnicza nie kończy się w internecie. Często zaczyna się od telefonu, ale bardzo szybko przenosi się do szkoły, na korytarz, do klasy, a potem zostaje już w głowie dziecka na długo.
Podczas konferencji mocno wybrzmiało, że skutków takiego nacisku nie da się bagatelizować. To nie tylko chwilowe zranienie czy gorszy dzień. Odrzucenie przez grupę, spadek pewności siebie, kłopoty z nauką, lęk, wycofanie, a w cięższych przypadkach także depresja i zachowania autodestrukcyjne – taki ciężar może nieść za sobą hejt, jeśli dorośli reagują zbyt późno albo zbyt ostrożnie.
Właśnie dlatego w Opatówku tak dużo mówiono o profilaktyce. Zebrani usłyszeli, że skuteczna reakcja zaczyna się nie od wielkich haseł, ale od codziennej uważności, jasnych zasad i środowiska, w którym szacunek nie jest pustym słowem.
Psychologowie i policjanci pokazali różne oblicza problemu
Program konferencji był zbudowany tak, by spojrzeć na przemoc rówieśniczą z kilku stron naraz. Każdy z zaproszonych gości dołożył inny fragment do tego samego obrazu.
Wystąpili między innymi:
- Maciej Juszczak – psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Opatówku, który mówił o psychologicznych i systemowych mechanizmach przemocy oraz o interwencji;
- asp. szt. Artur Woźniak z Komisariatu Policji w Opatówku i asp. Patrycja Białek z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, którzy wyjaśniali odpowiedzialność prawną nieletnich;
- dr Przemysław Gąsiorek – psycholog, pedagog i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , przedstawiający neurologiczny ślad przemocy rówieśniczej w badaniach QEEG i LORETA;
- Sylwia Melka – konsultantka ds. wychowania i opieki w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, która mówiła o profilaktyce opartej na szacunku;
- Sylwia Grochowska – artystka i fotografka, pokazująca, że działania twórcze mogą pomagać w budowaniu relacji i osłabianiu przemocy.
To zestawienie nie było przypadkowe. Z jednej strony padły argumenty psychologiczne i prawne, z drugiej – praktyczne wskazówki dla szkół, które codziennie muszą reagować na konflikty, wykluczenie i internetowe zaczepki przenoszone do realnego życia.
Młodsi uczestnicy też zabrali głos
Konferencja miała również bardziej osobisty, szkolny wymiar. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie, którzy pokazali temat hejtu własnym spojrzeniem:
- I miejsce – Natalia Zgarda, kl. VI, SP w Opatówku
- II miejsce – Sara Juszczak, kl. VI, ZSP w Blizanowie Drugim
- III miejsce – Nadia Florczyk, kl. VI, SP w Opatówku
Takie wyróżnienia mają znaczenie większe niż sama rywalizacja. Dają młodszym uczestnikom sygnał, że ich głos w rozmowie o przemocy nie jest dodatkiem do programu, ale jego ważną częścią. A dla dorosłych to przypomnienie, że o hejcie nie wystarczy mówić w gronie specjalistów – trzeba go rozpoznawać tam, gdzie zaczyna się najwcześniej, czyli w szkolnych relacjach.
na podstawie: Powiat.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Kaliski). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Wdzięczność i medale dla druhów w Godzieszach Wielkich

Uśmiechy po Dniu Dziecka. Radni z prezentami w dwóch placówkach

W Opatówku padły ostrzeżenia o hejcie. Skutki zostają na długo

Młodzi lekkoatleci walczyli o puchar starosty. Emocji nie brakowało

Włoszczowa, nie Włoszczowej - jedna końcówka, a tyle językowych pułapek

Rowerowy start i teatralny finał. Kalisz ma plan na cały weekend

Chciał oszczędzić na odpadach. Straż Miejska Kalisza namierzyła sprawcę

Urodziny Kalisza – jazz, dziecięce głosy i tort dla tysięcy. Sprawdź program

Rusza badanie statystyczne rolników. Sprawdź, czy musisz wypełnić formularz

Z Przytupem 2026 - jak kaliszanie odkrywali zapomniane rytmy Wielkopolski

Elektroniczny nabór do kaliskich szkół. Rodzice mają czas do 8 maja

Miejski Dzień Dziecka przyciągnął tłumy na Pola Marsowe

Kiedy piłkarz zablokuje, a kiedy zblokuje? Linguistyczny mecz w Kaliszu
![[PIŁKA NOŻNA] KKS Kalisz – Unia Skierniewice 2:1 w Betclic 2. lidze – udane pożegnanie sezonu w Kaliszu](/images/mecz/thumbnails/kks-kalisz-unia-skierniewice-30052026-21.webp)
[PIŁKA NOŻNA] KKS Kalisz – Unia Skierniewice 2:1 w Betclic 2. lidze – udane pożegnanie sezonu w Kaliszu
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu - obiekty, kontakt i godziny
- Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu - kontakt, godziny, bilety, warsztaty
- Parafia św. Mikołaja w Kaliszu - msze, kancelaria, kontakt
- Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu - paszporty, sprawy cudzoziemców, profil zaufany
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu - kontakt, awarie, BOK i e-BOK
- Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
