W powiecie kaliskim znów stawia się na wieniec dożynkowy. Są terminy i nagrody

W powiecie kaliskim znów stawia się na wieniec dożynkowy. Są terminy i nagrody

FOT. Powiat

W powiecie kaliskim dożynkowe przygotowania weszły już na poważnie, a jednym z ich najważniejszych elementów znów ma być tradycyjny wieniec. Starostwo Powiatowe w Kaliszu przypomina o konkursie, który ma pokazać nie tylko kunszt wykonania, ale też żywą pamięć o ludowej tradycji regionu. Zgłoszenia można składać do 10 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 20 sierpnia. Trzy najlepsze wieńce zostaną później pokazane podczas dożynek w Rychnowie, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.

  • Wieniec z kłosów, owoców i ziół wraca jako znak dożynek
  • Kto może zgłosić pracę i co czeka laureatów

Wieniec z kłosów, owoców i ziół wraca jako znak dożynek

W gminach Powiatu Kaliskiego dożynkowy sezon zaczyna się wcześniej niż samo święto. W sołectwach ruszają już przygotowania, a wraz z nimi wraca motyw, bez którego trudno wyobrazić sobie plony świętowane po żniwach – tradycyjny wieniec dożynkowy. W konkursie ma on pełnić rolę nie tylko ozdobną. Z kłosów zbóż, owoców, ziół i kwiatów powstaje przecież symbol urodzaju, ale też szacunku dla całorocznej pracy rolników.

Organizatorzy wiążą tegoroczną edycję także z Rokiem Twórców Kultury i Sztuki Ludowej Ziemi Kaliskiej. To ważny sygnał dla tych, którzy od lat dbają o rękodzieło i obrzędowość w swoich miejscowościach. Konkurs ma przypomnieć, że wieniec dożynkowy nie jest jedynie elementem scenografii. To efekt pracy wielu osób, często całych grup, które potrafią połączyć tradycję z precyzją i lokalnym stylem.

Kto może zgłosić pracę i co czeka laureatów

Do udziału zaproszono sołectwa, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, zespoły folklorystyczne i śpiewacze, a także wszystkie osoby i grupy, które pielęgnują zwyczaj wykonywania wieńców. To szerokie otwarcie konkursu pokazuje, że liczy się nie tylko technika, lecz także przywiązanie do obrzędu i jego miejsca w życiu wsi. Dla wielu uczestników to również szansa, by gotowy wieniec zobaczyło szersze grono odbiorców podczas powiatowego święta plonów.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 10 sierpnia 2026 roku. Kilka dni później, 20 sierpnia, mają zostać ogłoszone wyniki. Spośród nadesłanych prac wybranych zostanie trzech laureatów, a każdy z nich otrzyma 1500 zł. Zwycięskie wieńce pojawią się potem podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek w Rychnowie, zaplanowanych na 6 września 2026 roku.

na podstawie: Powiat Kaliski.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.