Badanie WR to inaczej odczyn Wassermanna. Jest to jedno z najważniejszych badań serologicznych w czasie ciąży. Wykonuje się je w diagnostyce kiły. Badanie to jest obowiązkowe i każda przyszła mama powinna je wykonać. Lekarze ginekolodzy kładą bardzo duży nacisk na to, aby każda przyszła mama wykonała takie badanie, i to nie jeden raz w czasie ciąży. Dlaczego? Ponieważ choroba ta jest niebezpieczna dla maluszka.

Badanie WR i wczesne wykrycie kiły

Badanie WR w ciąży http://premium-medical.pl/aktualnosci/badania-wr-w-ciazyumożliwia wczesne wykrycie kiły oraz monitorowanie jej leczenia. Jeżeli kiła jest nieleczona, może powodować wiele groźnych powikłań, do najczęstszych zalicza się poronienia. Ale jest ona także bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się maluszka.

Kiła wywoływana jest przez bakterie krętka blago, które przenoszone są droga płciową. Zakażenie kiłą może zostać przeniesione na płód, co ogromnie mu zagraża. Szybka diagnoza pomaga pozbyć się baterii i choroby. Ważne jednak jest to, aby została wcześnie wykryta. Badania przesiewowe w ciąży są koniecznością!

Oprócz badania WR stosuje się również inne badania, ale nieco rzadziej. Należą do nich np. badania mikroskopowe, w których bada się wydzielinę narządów płciowych, ale nie tylko również z gardła czy warg. W ten sposób można wcześnie wykryć bakterię, jeszcze przed jej dotarciem do krwi.

Badanie WR w ciąży – najważniejsze informacje

Dlaczego kiła jest groźna?

Kiła jest niezwykle groźną chorobą, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych. Może doprowadzić do samoistnego poronienia, może również spowodować przedwczesny poród, który zawsze jest bardzo niebezpieczny dla maluszka. Kiła może spowodować także wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, a nawet może doprowadzić do śmierci noworodka. To jednak nie wszystkie ewentualności. Jeżeli maluch urodzi się zakażony kiłą, może ona być przyczyna głuchoty dziecka, pęcherzycy kiłowej, może spowodować powiększenie wątroby oraz zapalenie rogówki oka. Aby nie fundować maleńkiemu dziecku takich chorób, należy o siebie dbać i wykonywać wszelkie zlecane badania, a w razie potwierdzenia choroby, należy postępować ściśle z zaleceniami lekarza.

Interpretowanie wyników badania WR w ciąży

Wyniki badań należy niezwłocznie zanieść do lekarza prowadzącego ciąże. Ich interpretacja należy do jego obowiązków. Jeżeli wynik jest negatywny, oznacza to, że przyszła mama nie musi się martwić. Jeżeli jest pozytywny, lekarz powinien zlecić jeszcze jedno badanie. Jeżeli i ono wyjdzie pozytywnie, koniecznie trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie, które zapobiegnie skutkom tej choroby.

Uwaga! Badanie to należy wykonać 2 razy! Na początku ciąży oraz po 30. Jej tygodniu. Jadąc do porodu, należy wziąć ze sobą te badania. Ważny jest zwłaszcza 2 wynik.

Leczenie kiły w ciąży

Kiłę w ciąży należy leczyć. Lekarz wyznacza najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od ok. 20 miesiąca ciąży. Chorej mamie podaje się penicylinę i monitoruje się jej stan, przez wykonywanie badań kontrolnych. Jeżeli dochodzi do zarżenie kiłą dziecka w czasie ciąży przez łożysko lub w czasie porodu, maluszek również musi przyjmować penicylinę. W wyjątkowych przypadkach, kiedy jest na nią uczulony, powinien dostawać erytromycynę. Leczenie wdraża się u wszystkich dzieci, u których wykryto kiłę.

Kobieta w ciąży powinna zaufać swojemu lekarzowi prowadzącemu. On wie najlepiej, jakie badania powinna wykonać pacjentka. Warto zdać się na doświadczenie lekarza. Wszystkie badania należy wykonywać w terminie, gdyż od tego może zależeć zarówno przebieg ciąży jak i zdrowie dziecka. Wiele kobiet będących w ciąży, prosi swojego lekarza do wykonanie badań nie tylko obowiązkowych, ale również innych, które mogą coś powiedzieć o stanie zdrowia matki i dziecka. Możliwość ewentualnego wykrycia jakiejś choroby u dziecka jeszcze w życiu płodowym, daje ogromne szanse na jego wyleczenie. Czas jest ważny i należy o tym pamiętać!