Do 11 marca 2019 r. można przesyłać tytuły dzieł z klasyki polskiej literatury jako propozycje lektury Narodowego Czytania 2019. Zachęcamy do zgłaszania lektury "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej do tegorocznej akcji.

Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W temacie maila należy podać tytuł proponowanego utworu.

Powiat Kaliski dwukrotnie brał udział w akcji - w 2017 roku czytając "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w Godzieszach Wielkich oraz w 2018 roku pochylając się nad "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego w Blizanowie. Czy tym razem uda się czytać lekturę, tak bardzo związaną z naszym regionem? Zachęcamy do zgłaszania waszych propozycji.

Do zgłaszania własnych propozycji tegorocznej lektury zachęcała Pierwsza Dama.Dbanie o język to także wzbogacanie go przy pomocy sięgania do naszej literatury - przekonywała Agata Kornhauser-Duda. Być może jeden z Waszych ulubionych tytułów stanie się lekturą Narodowego Czytania . Czytanie to wielka przyjemność i przygoda, do której Was zachęcam, bo jak powiedział Umberto Eco: kto czyta książki, żyje podwójnie - akcentowała Agata Kornhauser-Duda. Również Prezydent Andrzej Duda, podczas finału ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania, zachęcał, aby wskazywać tytuły utworów, które są interesujące i powinny stać się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku akcja miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Zachęcamy do zgłaszania lektur !!!

Info: M. Wolarz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie