W Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej będzie „Prosto i kropka”. Krystian Kinastowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia AKO podpisał deklarację w tej sprawie.

Kalisz i cała Aglomeracja Kalisko-Ostrowska dołączyła do programu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „Prosto i kropka”. To oznacza maksymalne uproszczenie języka urzędowego i całej komunikacji na linii interesant – urzędnik, ale też między pracownikami urzędu i innych instytucji. Dziś w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie gościli prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, który jest jednocześnie prezesem zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska oraz Ewa Milewska, dyrektor Biura SAKO. Krystian Kinastowski podpisał w imieniu 24 samorządów AKO deklarację na rzecz prostej komunikacji. Ze strony ministerstwa dokument podpisała wiceminister Andżelika Możdżanowska.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zabiega o to, by urzędy i instytucje publiczne w całym kraju upraszczały język w komunikacji z interesantami, z mieszkańcami samorządów i przedsiębiorcami. Prezes Krystian Kinastowski w imieniu całej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej został zaproszony do gmachu ministerstwa w Warszawie, by podpisać deklarację w tej sprawie. Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia zobowiązują się do propagowania idei prostego języka w swoich instytucjach, ale też wśród osób, z którymi współpracują. To także wprowadzanie rozwiązań zgodnych z ideą prostego języka oraz chęć tworzenia standardów językowych i zachęcanie pracowników do ich stosowania. Deklaracja ma na celu nie tylko wprowadzić rozwiązania, które mają ułatwić odbiór komunikatów to także podejmowanie próby uwrażliwienia pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia.
- Jesteśmy jednym z niewielu przypadków w skali kraju, w którym rozwiązania „Prosto i Kropka” będziemy wprowadzać w aż tak szerokim zakresie, bo dotyczy to 24 samorządów całej Aglomeracji. Prosta komunikacja ma być kolejnym elementem, który łączy nasze gminy i tworzy dobrą markę, wzór dla innych płynący z AKO na całą Wielkopolskę i kraj – powiedziała Ewa Milewska, dyrektor Biura SAKO.
- Język i sposób komunikacji jest jedną z najważniejszych spraw w pracy samorządu, bo może być on dobrą wizytówką urzędu, jest pierwszą linią kontaktu z mieszkańcami, ale może być też utrudnieniem. Dlatego tak ważne jest, by samorząd – od najwyższych władz aż po każdego, pojedynczego urzędnika – stosował język zrozumiały, ułatwiający zrozumienie zawiłości prawnych czy procedur urzędowych. Dla mnie osobiście prosty język w urzędzie to jest element, który tworzy przyjazny i nowoczesny Kalisz, nowoczesną Aglomerację Kalisko – Ostrowską, mówi prezydent Krystian Kinastowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.
Wiceminister Andżelika Możdżanowska, wyjaśniła jak będzie wyglądało wprowadzanie standardów „Prosto i Kropka”, oraz o kolejnych wspólnych projektach ministerstwa przeprowadzanych z Kaliszem i Aglomeracją Kalisko – Ostrowską.
- Gdy w ministerstwie podpiszemy list intencyjny my przeszkolimy tych urzędników, którzy będą sobie tego życzyli. Prostota jest szczytem wyrafinowania i to jest główny przekaz tego rozwiązania, ale podejmujemy jeszcze kolejny krok. W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podjęliśmy działanie „Sprawdź swój eksperymentalny projekt. Kiedy rozmawialiśmy z panem prezydentem Krystianem Kinastowskim o wszelkich inicjatywach pisania projektów unijnych, skorzystania z wsparcia, właśnie wyszliśmy z inicjatywą żeby wspólnie takich urzędników przeszkolili do wspierania przedsiębiorców u was w Aglomeracji, czyli pomoc i sprawdzenie tych warunków formalnych we wnioskowaniu np. w ramach projektów innowacyjności - powiedziała Andżelika Możdżanowska.