Zakończyła się Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny. Kaliskie sympozjum zwieńczone zostało podpisaniem przez prezydenta miasta, naukowców i przedstawicieli jednej z kaliskich familii Deklaracji Zdrowia Rodziny.

Dzisiejsze sesje naukowe konferencji dotyczyły walki z tytoniem, wpływu używek na schorzenia kardiologiczne i budowania zdrowej społeczności. Głos w tych sprawach zabierali specjaliści z wielu uznanych uczelni wyższych z Polski, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

- Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękuję za przyjazd do Kalisza bardzo dalekich zakątków świata. Wykłady i związana z nimi dyskusja były bardzo interesujące. To ogromny honor i zaszczyt, że takie wydarzenie mogliśmy zorganizować w najstarszym mieście w Polsce – podsumował prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

Zwieńczenia Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny dokonano w Sali Recepcyjnej ratusza, gdzie podkreślano wartość, jaką może ona wnieść w budowanie zdrowego społeczeństwa.

- Za nami dwa dni interesujących, często odkrywczych prelekcji. Przed nami zwieńczenie konferencji, podpisanie Deklaracji Zdrowej Rodziny. Wierzę, że dzięki temu będziemy mogli jeszcze zwiększyć świadomość społeczną kaliszan, ale i mieszkańców innych miast, w zakresie zdrowego trybu życia – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Deklaracja Zdrowej Rodziny podpisana została przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego, naukowców: prof. Witolda Zatońskiego -  pomysłodawcę konferencji i prezesa Fundacji „Promocja Zdrowia” w Nadarzynie, prof. Andrzeja Wojtyłę – rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Leifa Aarø – twórcę tekstu deklaracji z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz przedstawicieli trzypokoleniowej kaliskiej familii – Elżbietę Dębską, jej syna Krzysztofa z żoną Sandrą oraz ich dziecko, małego Teosia.

- Jestem dziś podwójnie zaszczycona. Nie tylko z powodu podpisania deklaracji, ale też dlatego, że ja niemal każdego dnia pracuję w rodzinach na rzecz zdrowia. Pracuję z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, których rodziny zmagają się z cukrzycą. Staram się przenosić na nich działania prozdrowotne, bo uważam, że rodzina to miejsce, w którym powinno rodzić się wszystko to, co najlepsze  – powiedziała Elżbieta Dębska.

Deklaracja zawiera tezy i wskazania, których przestrzeganie może przyczynić się do wzrostu ogólnego poziomu zdrowia publicznego. Dotyczą one przede wszystkim unikania wszelkich używek i prowadzenia odpowiedniego trybu życia, a także wskazują, jakie profity może dzięki temu osiągnąć organizm. Krok, który zrobiło Miasto Kalisz podpisując ją, może okazać się początkiem dużej kampanii na rzecz szerzenia zasad zdrowego stylu życia, na co liczą inicjatorzy i uczestnicy Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny.

Organizatorami sympozjum były Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Miasto Kalisz, World Prevention Alliance in Lyon oraz Fundacja „Promocja Zdrowia” w Nadarzynie, a współorganizatorami: Harvard University. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, University College London, Columbia University, Norwegian Institute of Public Health oraz University of Bath.

Na koniec konferencji prof. Witold Zatoński w imieniu  Fundacji „Promocja Zdrowia” w Nadarzynie odznaczył kilkunastu uczestników sympozjum Złotymi Płucami – wyróżnieniem przyznawanym osobom, które działają na rzecz promocji zdrowia. Wśród uhonorowanych znalazł się prezydent Krystian Kinastowski.