W sali recepcyjnej Urzędu Miasta Kalisza odbyło się spotkanie kaliskich policjantów z seniorami. Przedsięwzięcie to zorganizowane było w ramach projektu „Bezpieczne życie w Kaliszu – od juniora do seniora”, który dofinansowany został ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. W. Stasiaka na lata 2018-2020”.

Tematem przewodnim spotkania z seniorami było omówienie zasad korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa", która służy do sygnalizowania Policji o miejscach, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. W ten sposób, każdy z nas może wpłynąć na stan bezpieczeństwa w najbliższej okolicy oraz podzielić się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeń. Każdy punkt naniesiony na mapę, wywoła odpowiednią reakcję ze strony Policji.

Funkcjonowanie tego narzędzia informatycznego przybliżyli zebranym w Ratuszu kaliscy policjanci. Podczas spotkania policjanci pokazali w jaki sposób można nanieść na mapę punkty zagrożeń oraz wytłumaczyli, co dalej dzieje się ze zgłoszeniem. Jeśli informacje się potwierdzą, zostaną oznaczone kolorem czerwonym i na stałe wprowadzone na mapę.

Spotkanie było również doskonałą okazją do przypomnienia uczestnikom przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym tzw. niechronionych uczestników dróg. Policjanci zachęcali także uczestników spotkania do stosowania elementów odblaskowych, również na terenie miasta. Jak podkreślali odblaski, w znaczący sposób poprawiają naszą widoczność na drodze, a co za tym idzie wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Następnie omówiono temat związany z oszustwami na szkodę osób starszych. Zebrani na sali mogli usłyszeć, jakimi metodami działają sprawcy podszywający się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji. Stróże prawa omówili na przykładzie konkretnych spraw, pojawiające się nowe sposoby i legendy jakie stosują przestępcy.

Kolejnym poruszonym tematem były kradzieże w mieszkaniach na szkodę osób starszych. Policjanci przypomnieli, że złodzieje często wzbudzają zaufanie mieszkańców, podając się za pracowników wodociągów lub gazowni, przedstawicieli służby zdrowia, pomocy społecznej czy akwizytorów oferujących różnego rodzaju towary i usługi. Ciepłą aparycją, elokwencją i przepełnioną empatii rozmową tuszują swoje nieuczciwe zamiary. Zanim właściciel mieszkania zdąży się zorientować, że padł ofiarą swoistego rodzaju manipulacji – zostaje okradziony z pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

 

  • na zdjęciu policjantka w umundurowaniu służbowym omawia  z seniorami aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • zdjęcie kolorowe, na nim uczestnicy spotkania seniorzy w sali recepcyjne um kalisz
  • na zdjęciu policjantka w umundurowaniu służbowym omawia  z seniorami aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • zdjęcie kolorowe, na min seniorzy uczestnicy spotkania w sali recepcyjnej urzędu miasta Kalisza
  • zdjęcie kolorowe, na nim  policjantka w umundurowaniu służbowym omawia  z seniorami aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa