Kaliscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na ulicy Podmiejskiej w Kaliszu. Przechodzący przez jezdnię 58-letni mężczyzna został potrącony przez przejeżdżający samochód osobowy. Apelujemy do wszystkich niechronionych użytkowników dróg, aby w okresie jesienno-zimowym nosili odblaski nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale też w mieście. Pamiętajmy, że taki mały dodatek do naszego ubioru może uratować nam życie.

Do zdarzenia doszło we wtorkowy wieczór 8 października br. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że kierująca oplem 65-letnia kobieta, jadąc ulicą Podmiejską potrąciła na wyznaczonym i oznakowanym przejściu dla pieszych mężczyznę. 58-letni pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Policjanci zabezpieczyli materiał dowodowy, który pomoże szczegółowo wyjaśniać przyczyny tego zdarzenia.

Konsekwencją tego rażącego i umyślnego naruszenia przepisów ruchu drogowego, które skutkowało realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia innych osób, było zatrzymanie prawa jazdy kierującej oplem kobiecie.

Apelujemy do kierowców, aby w rejonach przejść dla pieszych, zachowali szczególną ostrożność. Pojawienie się pieszego na pasach, nie powinno być zaskoczeniem dla kierującego. Ponadto kierowca powinien pamiętać, że mokra nawierzchnia drogi uniemożliwi mu skuteczne zatrzymanie pojazdu przed pieszym, a gdy dodatkowo prędkość jazdy będzie niedostosowana do panujących warunków atmosferycznych, zdecydowanie wydłuży to drogę hamowania samochodu.

Prośbę o rozwagę kierujemy także do pieszych. Pamiętajmy, że nagłe wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem - nawet na pasach drogowych, może zakończyć się tragicznie. Pamiętajmy również o odblaskach. Mimo, iż przepisy nie nakładają na nas obowiązku używania odblasków w terenie zabudowanym, powinniśmy mieć świadomość, że te małe błyszczące elementy mogą uratować nam życie! Dlatego warto, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, nosić odblaski.