W sobotę 19 października, o godz. 19:00, w OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu, odbędzie się głośne czytanie utworu Bertolta Brechta, "Matka Courage i jej dzieci".

Organizatorzy wydarzenia postanowili połączyć obraz i słowo. W efekcie powstało ciekawe widowisko artystyczne, zawierające istotę twórczości Tadeusza Kulisiewicza i Bertolta Brechta – prostotę i ekspresję, surowość formy oraz emocje. Reżyserem pierwszego w Polsce performatywnego czytania tekstu Brechta jest Piotr Bogusław Jędrzejczak- kierownik artystyczny Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Do współpracy zaproszeni zostali aktorzy i muzycy z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a także absolwenci kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Wybitny kaliski rysownik -Tadeusz Kulisiewicz - przygotował ilustracje do jednego z najgłośniejszych utworów Bertolta Brechta ,,Matka Courage i jej dzieci". U Kulisiewicza pomiędzy kreską a białą kartką odnajdujemy wykreowany przez niego świat, który u Brechta tworzą słowa. Zarówno Kulisiewicz, jak i Brecht w swojej twórczości tworzą postaci wyraziste, charakterystyczne, niezapomniane, oddające prawdziwą naturę człowieka. Kulisiewicz i Brecht tworzyli w czasie II wojny światowej, ich dzieła są przepełnione emocjami - i co równie istotne- nadal aktualne w swojej wymowie, jakby autorom udało się znaleźć uniwersalną prawdę o nas samych w świecie wywróconym na opak.

Głośne czytanie utworu Bertolta Brechta, "Matka Courage i jej dzieci", jest jednym z wydarzeń organizowanych w Roku Tadeusza Kulisiewicza.
WSTĘP WOLNY