Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kalisz

Z prędkością 102 km/h jechał w obszarze zabudowanym 53-letni kierowca citroena, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci ruchu drogowego. Okazało się, że mężczyzna był pijany. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 1,5 promila alkoholu. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

 

Policjanci drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem mężczyznę. Powodem kontroli była nadmierna prędkość. 53-latek w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h jechał z prędkością, aż 102 km/h.

W trakcie kontroli okazało się, że kierowca citroena nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę auta. Mężczyzna nie tylko nie posiada uprawnień do kierowania, ale również był pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało w jego organizmie 1,5 promila alkoholu.

Materiały powyższej sprawy już wkrótce trafią do sądu, który zadecyduje o wysokości kary dla 50-latka.

 

Przypominamy!

  • W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzech. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata a nawet do 15 lat.

  • Sprawców skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego nie ominie także kara pieniężna. W takim przypadku sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł. W razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości będąc uprzednio karanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego jest to co najmniej 10000 zł.