Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kalisz

Jeździectwo - pasja i miłość do koni

Kochasz zwierzęta, kontakt z przyrodą i przebywanie na łonie natury? Jeżeli tak, to wymarzonym sportem dla ciebie może być jeździectwo. To ekskluzywna dyscyplina, która cieszy się coraz większą popularnością. Jeździectwo może uprawiać każdy, bez względu na wieku. Istotą sportu jest współpraca z jeźdźca z koniem.

Jeździectwo – co to jest?

Jeździectwo to dyscyplina sportowa, w której najważniejszym elementem jest porozumienie jeźdźca z koniem. To obcowanie z żywym zwierzęciem, dlatego wymaga dużego wyczucia, cierpliwości i miłości do zwierząt. Człowiek musi nawiązać nić porozumienia z koniem, musi być jego partnerem, a nie ciężarem. Jeździectwo stało się dyscypliną sportową w 1990 r. Obecnie wyróżnia się siedem dyscyplin sportowych, tzn.:

 • Ujeżdżanie, które polega na wykonywaniu przez zawodnika i konia określonych figur
 • Skoki przez przeszkody, w których zawodnicy muszą szybko i bezbłędnie pokonywać różne przeszkody,
 • Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, który łączy ujeżdżanie, skoki i bieg terenowy z przeszkodami,
 • Powożenie, które oparte jest na trzech konkurencjach: ujeżdżeniu, maratonie i zręczności powożenia.
 • Western riding, który przypomina jazdę konną uprawianą na ranczach i farmach.
 • Woltyżerka, czyli akrobatyczna gimnastyka na koniu.
 • Rajd długodystansowy, polegający na pokonaniu długiego, kilkukilometrowego dystansu w jak najkrótszym czasie.

Jeździectwo można również uprawiać rekreacyjne. Sport ma wiele zalet. Pozwala nie tylko na obcowanie ze zwierzęciem, przebywanie na łonie natury, ale także pomaga utrzymać ładną sylwetkę, doskonale wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, pleców, ramion czy brzucha. Wspomaga układ odpornościowy, układ krwionośny, a także zmniejsza ryzyko chorób serca. Dyscypliną mogą uprawiać zarówno małe, kilkuletnie dzieci, jak i seniorzy. Konie są świetnymi terapiami, dlatego powstała hipoterapia, która przynosi rewelacyjne efekty. Jak widać, sport jest nie tylko piękny, ale i zdrowy. Jeżeli chcesz przekonać się o tym na własnej skórze, poznaj ofertę produktów do jeździectwa i przekonaj się, jaką przyjemność daje obcowanie z koniem.

Jazda konna – niezbędne wyposażenie

Jeździectwo to dyscyplina, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno jeździec, jak i koń muszą posiadać osprzęt, który dwóm stronom zapewni komfort i bezpieczeństwo. Osoby początkujące mogą skorzystać ze sprzętu ośrodków jeździecki, ale z czasem warto wyposażyć się we własne ubrania i akcesoria. Sprzęt musi być indywidualnie dobrany, musi pasować do sylwetki jeźdźca oraz konia. Podstawowe wyposażenie każdego, kto uprawia jeździectwo to:

 • kask, czyli toczek ochronny, który zabezpiecza głowę przed urazami w czasie ewentualnego upadku,
 • buty jeździeckie, chroniące łydkę i pomagające utrzymać nogę w strzemionach,
 • bryczesy, czyli spodnie, zapewniające wygodę i ułatwiające utrzymanie się w siodle,
 • kurtka jeździecka, zapewniająca komfort w każdych warunkach pogodowych,
 • rękawiczki, które chronią dłonie przed zimnem, a także pomagają utrzymać wodze,
 • bat, który ułatwia komunikację między jeźdźcem a koniem,
 • ochraniacze na plecy, polecane dla osób, które jeżdżą w terenie lub skaczą przez przeszkody.

Koń musi być również przygotowany do jazdy. Musimy zadbać, aby miał dopasowane siodło, czaprak, strzemiona, popręg oraz uzdę. Tak przygotowany wierzchowiec będzie czuł się komfortowo, a jazda będzie dla niego przyjemnością. 

Od czego należy zacząć naukę jeździectwa?

Jazda konna to sport, który wymaga pomocy trenera. Nauka nie jest prosta, trzeba poświęcić jej sporo czasu. Pierwsze lekcje to najczęściej poznanie konia, nauka obcowania ze zwierzęciem, pokonanie lęku, a także pomoc w zabiegach higienicznych. W trakcie kolejnych treningów trenerzy uczą utrzymania równowagi, prawidłowego dosiadu w siodle, na lonży oraz podczas wielu jazdy na ujeżdżalni. Kolejne etapy nauki to samodzielne kierowanie koniem, nauka kłusu, galopu. Aby ruszyć w teren, należy opanować jazdę w trzech chodach konia, a to wymaga czasu i cierpliwości. W trakcie nauki jeździectwa trzeba również poznać zachowania konia, które ułatwiają zrozumienie jego potrzeb oraz wzajemne porozumiewanie się. Jeździec musi być opiekunek konia, jego przewodnikiem. Wspólne przebywanie tworzy niezwykłą, trwałą więź. Naukę jazdy można zacząć w każdym wieku, dlatego jeżeli kochasz konie i kontakt z przyrodę, nie zastanawiaj się, tylko znajdź najbliższy ośrodek jeździecki. To sport, który często staje się życiową pasją, sposobem na stres i dobre zdrowie.

Gdzie kupić sprzęt do jazdy konnej?

Sprzęt jeździecki można kupić w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem dla jeźdźców oraz sklepach w sportowych. W Decathlonie możemy znaleźć duży wybór sprzętu, zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych zawodników. Dostępna jest szeroka gama odzieży jeździeckiej, przeznaczonej na wszystkie pory roku, do jazdy rekreacyjnej, a także na zawody. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z jazdą konną, mogą wybrać sztyblety jeździeckie Schooling, które wyróżnia atrakcyjna cena, uniwersalność i łatwość w czyszczeniu. Są idealne na każdą pogodę, sprawdzą się równiej jako buty do sprzątania stajni i pracy przy koniu. Można dobrać do nich sztylpy Mesh. Profesjonaliści biorący udział w zawodach mogą wybrać Oficerki 560 czarne Fouganza, które są wygodne, techniczne i stylowe, a dzięki szerokiej wstawce z gumy łatwo dopasowują się do łydki. Oficerki zostały wyprodukowane z wysokiej jakości skóry, cechuje je niebywała solidność i elegancja. Do butów idealnie będą pasować bryczesy na zawody 140, które sprawdzą się przy każdej pogodzie. Mają nowoczesny, dopasowany krój. Dół nogawek z lycry jest wygodny, a syntetyczne wzmocnienia przy kolanach sprawiają, że spodnie są bardziej przyczepne i wytrzymałe.

Jeździectwo to nie tylko sport, to pasja i miłość do koni. Kto raz spróbował wsiąść na konia, najczęściej pozostaje wierny tej dyscyplinie do końca życia. Przynosi szereg korzyści, poprawia kondycję, jest fantastyczną zabawą, rozrywką, sposobem na odnalezienie wewnętrznego spokoju.