
Książka Stanisława Małyszki zatytułowana „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dzisiaj” została wydana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Jest to publikacja popularnonaukowa, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, rycinami, mapami i kopiami dokumentów, a także licznymi fotografiami współczesnymi kaliskich nekropolii, wnętrz świątyń i widoków dawnego grodu nad Prosną.
Na stronach Stanisław Małyszko omówił dzieje 20 miejsc pochówku oraz cmentarzy w części już nieistniejących lub nieużytkowanych, 13 nekropoli użytkowanych. Dużo uwagi poświęcił w pierwszej części książki pochówkom w podziemiach i kryptach kościelnych, jak również ich otoczeniu, poczynając od najstarszej kolegiaty św. Pawła w grodzie na Zawodziu.
Wśród bogatego materiału ilustracyjnego są m.in. dawne lub aktualne plany cmentarzy. Autor po raz pierwszy publikuje w książce dotychczas nieznane plany cmentarza żołnierskiego, a później Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego z 1923 i 1929 roku czy też mało znane projekty zabudowań na kaliskich nekropoliach żydowskich.
Wydawnictwo przywraca pamięć nie tylko o licznych, nieraz już zapomnianych, miejscach pochówków w Kaliszu na przestrzeni ostatniego tysiąclecia, ale też przypomina wiele osób tam pochowanych, które zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach grodu nad Prosną, Wielkopolski, a często całej Polski.
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu znajduje się przy ul. Bolesława Pobożnego 87-105.