Sprawdzanie trzeźwości u pracownika

Kontrole trzeźwości są częstym zjawiskiem dla wielu pracowników. Te losowe pokazy mogą być onieśmielające, zastraszające i niewygodne, bo choć nie spożywaliśmy alkoholu ostatniego wieczoru, to i tak jesteśmy zmuszeni do dmuchnięcia w alkomat. Jeżeli nie chcemy mieć problemów z pracodawcą warto poddać się badaniu.

Jednym z bardzo oczywistych sposobów na zachowanie trzeźwości jest nie spożywanie alkoholu na kilka godzin przed rozpoczęciem pracy lub powiadomienie pracodawcy o niedyspozycyjności. Choć narazimy się na niezadowolenie ze strony firmy, to wykażemy się w ten sposób odpowiedzialnością za powierzone zadania oraz za pozostały zespół. Dla tych którzy nie czują się w obowiązku powiadomić pracodawcy o niemożności pracowania w danym dniu i odważają się przyjść pijani do pracy czeka niemiła niespodzianka. Intencje pracodawcy są oczywiste, chce on zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć poważniejszych kłopotów spowodowanych dopuszczeniem pijanego pracownika do pracy. Jednak, czy pracodawca ma faktycznie prawo do przeprowadzenia kontroli alkomatem?

Czy muszę się zgodzić na badanie trzeźwości

Wiele osób martwi się, że mogą stracić pracę, jeśli nie przejdą testu trzeźwości. Należy pamiętać, że do przeprowadzenia kontroli wymagana jest zgoda pracownika. Jeśli jednak podejrzane osoby odmawiają poddania się badaniom, często są uznawane za winne. Wynika to z faktu, że odmowa wykonania badania alkomatem jest równoznaczna z przyznaniem się do winy lub przynajmniej obawą, że alkomat może coś wykryć. Pracodawca, który nie otrzymał od nas zgody na badanie alkomatem, a który podejrzewa że nie jesteśmy trzeźwi, ma prawo nie wpuścić nas na teren firmy i ma prawo zakazania nam wykonywania obowiązków. W sytuacjach, kiedy stwierdzenie nietrzeźwości jest formalnością, może wezwać policję. Tu sprawa się komplikuje, gdyż policji dmuchania w alkomat odmówić nie można, a w takim ostatecznym przypadku zostaniemy zmuszeni do oddania krwi do badania. Zatem jeżeli obawiasz się, że wypity kilka godzin wcześniej alkohol nadal jest w twoim organizmie, zakup alkomat osobisty na stronie https://alkopatrol.pl, który pomoże ci stwierdzić poziom zatrucia.

Jakie możliwości ma pracodawca

Pracodawca może skontrolować trzeźwość pracownika, gdy ten był uczestnikiem wypadku na terenie firmy. Pracodawca ma prawo skontrolować zarówno winowajcę jak i poszkodowanego. Jeżeli osoba wskazana odmówi badania, zgodnie z polskim prawem straci prawo do ubezpieczenia wypadkowego. Warto więc zastanowić się zanim przekroczymy próg firmy, czy oby na pewno powinniśmy dziś wykonywać swoje obowiązki. Warto również zastanowić się dwa razy, czy warto późnym wieczorem dać się namówić znajomemu lub członkowi rodziny na spożywanie alkoholu.