Dlaczego warto zbierać i sprzedawać złom metali?

Termin "złom" odnosi się do części metalowych, które można poddać recyklingowi. Zbieranie nieużywanych przedmiotów i sprzedawanie ich jest bardzo ekologiczne i ma pozytywny wpływ na środowisko. Nie da się zaprzeczyć, że do niedawna zbieranie złomu było raczej źle postrzegane. Na szczęście obecny trend ekologiczny zmienił to postrzeganie.  

Co warto oddać do skupu?

W Polsce istnieją punkty, które przyjmują wszystkie rodzaje złomu. Za najbardziej popularne materiały, takie jak żeliwo czy aluminium, płaci się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za kilogram. Warto jednak pamiętać, że tego typu materiały są łatwo dostępne, a ich regularne przechowywanie może kosztować nawet 1000 zł. Lepiej opłacane są metale nieżelazne, takie jak: cyna, miedź, mosiądz oraz metale rzadkie: platyna, złoto, srebro. Punkty skupu chętnie przyjmują również stal szybkotnącą i węglik spiekany, punkty oferują także skup wierteł cena których jest często całkiem wysoka. Materiały te są stosowane w narzędziach specjalnych, przemyśle samochodowym i lotniczym. Do najlepiej opłacanych materiałów należą cyna (85 zł/kg) i nikiel (35 zł/kg). Oczywiście, najlepsze ceny mają metale szlachetne. Na przykład cena srebra powyżej 98% sięga 1600 zł za kilogram.

Segregacja przed oddaniem do skupu

Przygotowując odpady do sprzedaży, najlepiej jest posegregować je według materiałów. W takim przypadku zostanie on szybko zważony i odpowiednio odzyskany. Bardzo często odpady zmieszane są sprzedawane za cenę stali, niezależnie od tego, czy zawierają bardziej wartościowe materiały.

Czego nie wolno oddawać do skupu?

W Polsce zabroniona jest sprzedaż monet obiegowych, znaków drogowych, cięgien kolejowych i elementów torów. Nie można sprzedać tych przedmiotów nawet z dokumentem potwierdzającym ich legalne nabycie.

Zbieranie złomu ma wiele zalet, przede wszystkim przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego i daje możliwość zarobienia pieniędzy. Trzeba tylko podjąć wysiłek, aby znaleźć odpowiednie przedmioty i je przechowywać. Możesz zacząć od zbierania puszek i metalowych opakowań, których używasz na co dzień w domu. Po pewnym czasie przekonasz się, że centra złomu przyjmują urządzenia za wiele przedmiotów. O wiele lepiej jest oddać złom do punktu skupu złomu niż wyrzucać go na śmietnik.