Korzystne ubezpieczenie turystyczne - czyli jakie?

Planując urlop za granicą należy dobrze się do niego przygotować. Należy zadbać nie tylko o spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, ale przede wszystkim skompletowanie niezbędnych dokumentów i dopełnienie formalności. Niezwykle ważne jest posiadanie ważnej karty EKUZ, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne. Czym się kierować przy jego wyborze, aby wybrać najbardziej korzystną ofertę? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ - czym się różnią?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument unijny, który każdy polski obywatel może uzyskać bez opłat - po złożeniu odpowiedniego wniosku do odpowiedniego oddziału NFZ. Upoważnia on do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na obszarze krajów należących do UE lub EFTA. Zakres leczenia w ramach międzynarodowego porozumienia jest jednak ograniczony. Obejmuje on m.in. niezbędnej i nieplanowanej pomocy medycznej lub leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Wykupując prywatne ubezpieczenie turystyczne otrzymujemy pełen pakiet korzyści. Możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia w przypadku m.in. pobytu w szpitalu, wizyty u specjalisty, a nawet leków czy akcji ratowniczych. W niektórych przypadkach ubezpieczyciele zobowiązują się do pokrycia kosztów transportu powrotnego do kraju.

Ubezpieczenie podróżne - zakres ochrony

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia na wyjazd jest zakres jego ochrony. Warunki polisy należy dostosować m.in. do kierunku wyjazdu. O ile w przypadku krajów europejskich wiele wydatków związanych z leczeniem pokrywa EKUZ, to poza kontynentem trzeba liczyć się z wysokimi rachunkami. Dotyczy to m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie bez sumy gwarantowanej, w ramach którego można liczyć na zwrot wszystkich wydatków.

Nie bez znaczenia okazuje się również charakter wyjazdu. Jeśli udajemy się na aktywny wypoczynek, przed podpisaniem umowy należy sprawdzić jakie dyscypliny sportu posiadają status podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych. W takich przypadkach może być konieczne rozszerzenie ochrony. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania lub środków do pokrycia kosztów leczenia.

Dobre ubezpieczenie turystyczne - co powinno zawierać?

Przed wykupieniem oferty ubezpieczenia na podróż warto zwrócić uwagę na to, jaki zakres ochrony oferuje. Absolutnie niezbędne jest zapewnienie ubezpieczenia kosztów leczenia, a także NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Bardzo przydatny okazuje się również pakiet Assistance, ubezpieczenie bagażu podróżnego czy też sportów letnich lub zimowych. Każdy podróżny powinien dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb, a w wyborze najkorzystniejszej oferty pomoże porównywarka ubezpieczeń.