Podwyżki cen prądu - Czy da się na nie przygotować, jak się przed nimi uchronić?

Podwyżki cen, w tym prądu, dotykają nas wszystkich – a najbardziej rolników i przedsiębiorców. Każdy z nas, chociaż w najmniejszym stopniu, chciałby tego uniknąć, albo obniżyć rachunki za prąd. Jednak cena energii elektrycznej zależy od wielu czynników, takich jak koszt jej wytworzenia, zwiększony popyt, koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, a także bardzo wysoka inflacja w naszym kraju. Podstawą polskiej energetyki jest węgiel, a jego ceny rosną w zastraszającym tempie, a jego dostępność jest ograniczona. Według zapowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, w 2023 roku taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej może wzrosnąć nawet o 50%! Czy jest jakiś sposób aby się na nie przygotować i się przed nimi uchronić? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Jak się przygotować się na podwyżki cen prądu?

Jako przeciętny obywatel nie mamy wpływu na czynniki, przez które rosną ceny energii elektrycznej, jednak zawsze możemy zoptymalizować koszty ponoszone w naszym domu lub firmie. Przede wszystkim warto skupić się na bardziej świadomym wykorzystywaniu energii elektrycznej. Co robić, aby przygotować się na podwyżki cen prądu?

Wyłączaj urządzenia, z których nie korzystasz

Pierwszym i najprostszym sposobem na oszczędności jest wyłączanie urządzeń, których w danej chwili nie używamy. Włączasz komputer, a następnie idziesz gotować do kuchni? Albo włączasz telewizor, po czym idziesz rozmawiać przez telefon? Większość z nas, z przyzwyczajenia, zostawia urządzenia włączone lub w stanie uśpienia, a to powoduje niepotrzebne zużycie energii. Pamiętaj, aby wyłączać urządzenia, których w danej chwili nie używasz, a Twój portfel Ci za to podziękuje.

Wymień stare urządzenia na bardziej energooszczędne

Sprzęty, które pobierają dużo energii jest bardzo łatwo zidentyfikować – płyty indukcyjne, lodówki, piekarnik czy zmywarka. Warto zadbać, aby sprzęty codziennego użytku zużywały jak najmniej energii, czyli posiadały jak najwyższą klasę energetyczną. Im wyższa, tym mniejsze zużycie energii.

Wymień żarówki na LEDowe

W każdym pomieszczeniu znajduje się oświetlenie i najprawdopodobniej jest ono używane przez nas każdego dnia. Wymiana starych żarówek na żarówki typu LED to jeden z najważniejszych kroków w drodzę do energooszczędności. Jednocześnie jest to niedroga inwestycja, która potrafi ulżyć naszemu portfelowi. Jednak warto pamiętać, że mimo swojej energooszczędności nadal pobierają energię. Dlatego, jeśli wychodzimy z pokoju pamiętajmy o wyłączeniu światła.

Korzystaj z trybu ECO

Większość nowoczesnych sprzętów o wysokiej klasie energetycznej posiada tryb ECO, który być może wydłuża czas mycia naczyń czy prania, ale w dużym stopniu oszczędza energię elektryczną. Dodatkowo, w przypadku zmywarki, czy pralki, pozwala na zaoszczędzenie wody i dodatkowe zmniejszenie rachunków.

Odłączaj ładowarki

Budzisz się rano i spieszysz się, aby nie spóźnić do pracy. Odłączasz telefon i wychodzisz z pokoju, zostawiając ładowarkę w kontakcie. Jest to bardzo zły nawyk, jeśli chodzi o energooszczędność. Poświęcając chwile czasu na odłączenie ładowarek w momencie, gdy z nich nie korzystamy, może obniżyć nasze rachunki za prąd.

Jak uchronić się przed podwyżkami cen prądu

Powyższe porady z pewnością pomogą zużywać mniej prądu i sprawić, że wzrost cen nie odbije się zbyt mocno na domowym budżecie. Jednak, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które zdecydowanie mogą pomóc w obniżeniu cen prądu i będzie świetną inwestycją w przyszłość. Jakie to rozwiązania? Wyjaśniamy poniżej:

Zainwestuj w Odnawialne Źródła Energii, czyli fotowoltaikę!

To nowoczesne i coraz bardziej popularne rozwiązanie, jest coraz chętniej montowane na dachach budynkach Polaków.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i chcesz oszczędzać na prądzie, to koniecznie musisz zainteresować się inwestycją w fotowoltaikę. W niektórych rejonach Polski można otrzymać dotację, która pomoże w zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na Twoim domu. Przy stale rosnących cenach prądu, fotowoltaika jest coraz bardziej rozsądną inwestycją. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym szybciej będziemy korzystać z jej zalet i bardzo szybko zauważymy różnice na naszych rachunkach za prąd. Opłacalność fotowoltaiki jest niezwykle duża i coraz bardziej doceniana!

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalnym montażem fotowoltaiki w Twoim domu, to koniecznie zajrzyj na Esoleo.pl. Ta profesjonalna i doświadczona ekipa pomoże w instalacji paneli, które w mgnieniu oka obniżą Twoje rachunki za prąd.

Ogrzewania domu przy użyciu pompy ciepła

Jeśli posiadasz fotowoltaikę, albo planujesz jej montaż, to naturalną koleją rzeczy, jest zainwestowanie w pompę ciepła. To urządzenie potrzebuje o wiele mniej energii elektrycznej do wydzielenia ciepła, a jeśli posiadamy panele fotowoltaiczne, to energia jest pobierana z wytworzonej przez nie energię.