Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu rozpoczyna cykl „Promocje Regionalnego Środowiska Twórców”. Tytułem i formułą nawiązać chce do wcześniejszego przedsięwzięcia, które zapoczątkowane zostało w latach 90. ubiegłego stulecia. W tej chwili w placówce przy alei Wolności prezentowana jest wystawa malarstwa Marty Piotrowskiej-Kowalczyk.

Projekt ma być poświęcony twórczości lokalnych artystów operujących słowem, obrazem i dźwiękiem, stać się okazją do usłyszenia głosu twórców, którzy są na początku swej drogi artystycznej. Próbki twórczości można przesyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Cykl otwiera wystawa malarstwa Marty Piotrowskiej-Kowalczyk pt. „InstaPics” - InstaCzłowiek. InstaŚwiat. InstaObraz, zestawiająca ze sobą świat pejzażu – wyciszenia, zatrzymania, chwili na refleksję, czyli typowego slowlife, z pędem preferowanym w dzisiejszym świecie – tylko tu i teraz – instant. Jest to próba zespolenia obu tych ujęć, swoista fuzja tego, co stałe i pewne z tym, co ulotne, definiowane przez media społecznościowe, głównie Instagram.

Artystka zdaje się nas namawiać na chwilę refleksji nad faktycznym połączeniem między światem rzeczywistym a tym istniejącym w wirtualnej rzeczywistości oraz na próbę odnalezienia miejsca w obu. Swą formą ekspozycja nawiązuje do tradycji tworzenia portretów z wykorzystaniem gotowego już tła, zarówno w malarstwie, jak i fotografii. Część happeningowa wystawy stwarza odwiedzającym możliwość utrwalenia siebie na zdjęciu – stania się stałym elementem na ulotnej platformie. Innymi słowy: wykonania zdjęcia na Instagram, na tle obrazu Marty Piotrowskiej-Kowalczyk.