W tym roku obchodzimy 160. rocznicę powstania styczniowego. Okolicznościową wystawę poświęconą zrywowi z 1863 roku przygotowało Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

MOZK pokaże najcenniejsze pamiątki po powstaniu i powstańcach, zachowane w starych, przedwojennych zbiorach kaliskiego muzeum. Wśród nich są dokumenty, fotografie, medale, biżuteria żałobna, druki okolicznościowe, a także kajdany, w których na Sybir trafiali zesłańcy. Ekspozycję wzbogacają rekonstrukcje mundurów kaliskiego oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego, wykonane przez Przemysława Dunaja, na podstawie badań własnych oraz dr. Marka Relzera. Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu (https://www.xixgallery.com) na wystawie zobaczyć będzie można replikę polskiej sukni, z okresu tzw. Żałoby Narodowej. Warto wiedzieć, że podobny Ubiór z wyjątkowym zaangażowaniem zwalczany był w zaborze rosyjskim. Carskie zakazy kobiety próbowały ominąć przywdziewając suknie w kolorze półżałoby – fioletowe lub popielate.

Wyjątkowym eksponatem jest drukowana replika kaliskiego sztandaru - swoisty pendant do ryngrafu z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i napisem "Walecznym Braciom poświęcają Polki Izraelitki, Kalisz 1863 r.", ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Oryginał przechowywany jest w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, natomiast jego kopia eksponowana jest na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To właśnie dzięki współpracy z tym ostatnim, możliwe było wykonanie cyfrowej kopii na kaliską wystawę.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek, 27 stycznia, o godzinie 17.00, w siedzibie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, przy Kościuszki 12. Wystawę będzie można oglądać do 31 marca. Kuratorką ekspozycji jest Anna Tabaka, natomiast autorem oprawy graficznej Przemysław Dunaj.