Sprzątanie domów i biur. Czy firma sprzątająca to dobry biznes?

Usługi sprzątające wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród zabieganych pracą i codziennymi obowiązkami konsumentów. Tym lepiej, jeśli usługi będziemy świadczyć w określonej niszy lub oprzemy o konkretny model usług sprzątających i zadbamy o wszystkie formalności. Firma sprzątająca wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pomysł na biznes. Czy ma on pokrycie w rzeczywistości i założenie firmy sprzątającej może okazać się biznesowym strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy!

Jak założyć firmę sprzątającą i czy warto?

Decydując się na założenie firmy sprzątającej należy się przygotować na szereg formalności związanych z założenia firmy, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej. Oczywiście kwestia tego, czy firma sprzątająca to dobry biznes to uzależnione jest od wielu czynników. Odpowiedź na ten dylemat nie może być jednoznaczna.

Okazuje się, że założenie firmy sprzątającej nie wymaga zdobywania koncesji i jest dość łatwym procesem.

Na początek formalności. Biznesplan firmy i koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Przemyślany biznesplan to podstawa prowadzenia firmy sprzątającej. Ustalenie konkretnego profilu Twojej działalności gospodarczej pozwolisz lepiej trafić do klientów mających zapotrzebowanie na określony rodzaj usług sprzątających. Istotne jest, by ustalić określony zakres świadczonych usług i mieć swój pomysł na biznes.

Warto się zastanowić, w jaki rodzaj działalności chcemy inwestować nasz kapitał. W przypadku firmy jednoosobowej schemat zakładania firmy sprzątającej jest szybki i prosty. Aby założyć firmę sprzątającą wystarczy wybrać się do urzędu miasta i tam założyć firmę sprzątającą. Możliwe jest także założenie działalności sprzątającej w formie spółki z o.o. Sam schemat jest nieco bardziej skomplikowany.

Zadbaj także o siedzibę firmy sprzątającej, jeśli to może mieć znaczenie dla Ciebie i pracowników. Z reguły okazuje się to niezbędny krok w zakładaniu działalności sprzątającej.

Określenie rodzaju oferowanych usług sprzątających. Znajdź swoją branżę

Zastanawiasz się jaka firma sprzątająca sprawdzi się na rynku? Zakładając własną firmę sprzątającą należy przede wszystkim przeanalizować własne możliwości i to, co jesteśmy w stanie zaoferować klientowi. W zależności od środków na inwestycję i własnych chęci, należy określić rodzaj oferowanych usług. Własna firma sprzątająca to przede wszystkim usługi kierowane do szerokiego lub węższego grona klientów, nastawionych na sprzątanie prywatnych domów, mieszkań, biur czy pokoi hotelowych - w zależności od tego, jaki model działalności gospodarczej wybierzesz.

Czy Twoje usługi będziesz kierować do osób prywatnych, a może skupisz swoje działania wokół sprzątania specjalistycznego? Sam ustal, jaki charakter będzie mieć Twoja firma sprzątająca. Możesz wziąć pod uwagę takie strefy jak:

  • Sprzątanie mieszkań, domów, prywatnych posesji;

  • Niespecjalistyczne sprzątanie budynków;

  • Specjalistyczne sprzątanie po pożarach, zgonach;

  • Sprzątanie obiektów przemysłowych i hal oraz placówki publiczne;

  • Sprzątanie w konkretnych lokalach np. placówkach medycznych;

  • Specjalizacja w sprzątaniu biur.

Reklama firmy, a świadczenie usług 

Własna firma sprzątająca to także zaplanowane działania marketingowe. Reklama działalności powinna trafić do grupy odbiorców. W tym przypadku można wykorzystać reklamę w mediach społecznościowych albo zadbać o własną stronę internetową.

Dobrze przemyślany marketing jest w stanie trafić do szerokiego grona klientów nastawionych na taki właśnie rodzaj usług.

Zadbaj o sprzęt do mycia powierzchni 

Właściciele firm sprzątających muszą mieć na uwadze odpowiednie uposażenie w przypadku zatrudniania pracowników i zapewniać im sprzęt dostosowany do rodzaju świadczonych usług. Oczywiście podstawę stanowią mopy, wiaderka i środki czystości. W przypadku sprzątania biurowców konieczny może się okazać zakup odkurzaczy piorących oraz myjek ciśnieniowych, by usprawnić proces sprzątania.

W zależności od charakteru firmy i zakresu usług, należy się przygotować na określone wydatki. Modele firm sprzątających można zamknąć w inwestycji od 20 tys. zł do nawet kilku milionów złotych. Ceny odkurzaczy przemysłowych zaczynają się od 1500 zł, warto jednak wziąć pod uwagę podstawowe artykuły, jak i bardziej rozszerzony sprzęt. Kwestie, z którymi powinien się liczyć przedsiębiorca w branży sprzątania są określone szkolenia dla pracowników. Mogą to być uprawnienia alpinistyczne, a także podstawowe potrzeby jak zakup odzieży roboczej.

Na czym polega działalność firmy sprzątającej? Podstawy prowadzenia firmy sprzątającej

Firmy sprzątające świadczą usługi w zakresie specjalistycznego lub mniej specjalistycznego sprzątania. Sama oferta także może być urozmaicona, bo możemy wzbogacić ją o mycie okien na wysokościach albo dezynfekcję pomieszczeń. Wszystko zależy oczywiście od wyobraźni konkretnego przedsiębiorcy i tego, jak faktycznie wdroży swój plan w życie. 

Oczywiście to, czy założenie biznesu sprzątającego jest opłacalne zależy wiele czynników. Ważny jest pomysł na biznes i sposób wprowadzenia go w życie. Oczywiście nie każdy odniesie sukces w tej formie działalności.

Usługi specjalistyczne sprzątanie

A może jesteś zainteresowany wynajęciem firmy sprzątającej? Sprawdź ofertę firmy Kastelnik, która świadczy usługi sprzątania specjalistycznego po zgonach, pożarach, zalaniach. Specjaliści z branży DDD sprzątają domy, mieszkania, biura, restauracje czy hale przemysłowe. Kontakt ze specjalistami od specjalistycznego sprzątania i dezynfekcji można uzyskać przez całodobową infolinię albo adres email. Na stronie techników dostępny jest także formularz do wypełnienia.