Galeria Sztuki im. Jana Tarasina przygotowała wystawę prac Beaty Koteckiej zatytułowaną "Tamten horyzont". Od 2 marca twórczość artystki, od lat związanej z Kaliszem, będzie można obejrzeć w Galerii PULSAR oraz w witrynach 7 przystanków autobusowych w ramach cyklu POSTÓJ ZE SZTUKĄ. Prezentacja dorobku B. Koteckiej, jest realizacją Nagrody Publiczności przyznanej podczas A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki.

Cykl „Tamten horyzont” autorstwa Beaty Koteckiej jest zainspirowany doświadczeniem „inności” obcych miejsc i poczuciem potrzeby mierzenia się z własnymi wyobrażeniami na temat odległych horyzontów. Autorka pokaże na wystawie rzeźby i tkaniny z nadrukiem. Formy plastyczne zostały wykonane z modelowanych i utwardzonych żywic epoksydowych. Metafora podróży, zawarta w tytule wystawy, odsyła nas do sposobu myślenia artystki o podejmowaniu działań twórczych. Celnie ujął to dr Arkadiusz Bednarczuk w tekście kuratorskim towarzyszącym wystawie: „Spotkanie z odległym światem to próba uchylenia zasłony tajemnicy, która go okrywa. Paradoksalnie, ta zasłona jest głównie naszym dziełem. Nie mogąc wykroczyć poza codzienny horyzont doświadczenia spowijamy go znaczeniami, które budują nasze wyobrażenia na temat świata poza linią wzroku. Dopiero przejście poza horyzont pozwala uchylić tę zasłonę i nadać znajdującemu się tam światu nowe znaczenia lub przeciwnie- utrwalić wcześniejsze sądy. Podróż w fizycznej przestrzeni jest również podróżą w głąb siebie – odkrywaniu obcych miejsc towarzyszy zawsze odkrywanie własnych wyobrażeń i emocji. Ciekawość kieruje nas ku horyzontowi i każe go przekraczać, ale w gruncie rzeczy jest nakierowana na nas samych i ostatecznie pozwala nam poznać własne wnętrze. Jednocześnie, przekroczenie nowych horyzontów oraz odsłonięcie spowijającej je zasłony znaczeń, zmienia  postrzeganie przez nas świata, do którego powracamy. Świeżość spojrzenia na znane nam wcześniej miejsce jest nie tylko spowodowana nostalgią, ale przede wszystkim wynika z zmian, które zaszły w nas samych”.

W czasie gdy prace Beaty Koteckiej będą prezentowane w Kaliszu, sama autorka odbywać będzie artystyczną podróż za nierozpoznanym jeszcze horyzontem. Beata Kotecka wróci do Kalisza z nowymi doświadczeniami i podzieli się nimi z publicznością podczas finisażowego wieczoru autorskiego, na który serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu 30 marca 2023 (czwartek) o godzinie 19.00.

Beata Kotecka - jest rzeźbiarką, prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym jest związana od czasów studiów. Pracuje na stanowisku profesora uczelni. Przewód habilitacyjny i doktorat uzyskała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest stypendystką programu Erasmus oraz programu ID-UB (Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza) w ramach którego realizuje projekt artystyczno-badawczy Touch-See-Feel. Z tego powodu, od początku zeszłego roku, gościła na Uniwersytecie w Sewilli w Hiszpanii, na Uniwersytecie of Beira Interior w Portugalii, Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytecie Nahda w Egipcie. Jej podróżom do zagranicznych uczelni towarzyszą wystawy prac studenckich i twórczości własnej. Choć nie urodziła się w Kaliszu, mówi o nim, że jest jej miastem. Zakochana w swoim mieście z wyboru, od czasów studiów, marzy o realizacji w Kaliszu rzeźby tak miłej dla oka jego mieszkańców, jaką jest Flora.