Filia nr 6 z Izbą Pamięci Szczypiorna przy ul. Wrocławskiej 189A będzie czynna od 9.00 do 13.00. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, po raz pierwszy będzie można niemalże dotknąć rękopisu zawierającego zbiór wierszowanych utworów, ukazujących losy Legionistów. Na pięciu stronach, spisano kronikę życia obozowego
w Szczypiornie od 12 lipca do 20 października 1917 roku. Całość zwieńczona jest podpisem kapitana Stanisława Tessaro.
Wizyta w Filii nr 6 to również okazja, aby zwiedzić Izbę Pamięci Szczypiorna. Kierownik placówki Maria Kubacka-Gorwecka opowie o historii obozu, w którym internowani zostali legioniści Józefa Piłsudskiego po tzw. kryzysie przysięgowym. To tutaj, za obozowymi drutami narodził się Szczypiorniak, czyli piłka ręczna. Biblioteka przygotowała również kilka filmów dokumentalnych, w tym: „Stanisław Tessaro – kronikarz dziejów Szczypiorna”, „Ze starego albumu” – ciekawostki z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego" oraz trzyodcinkowy cykl „Tu rodziła się niepodległość”. W jednaj z sal, przygotowana została czasowa wystawa „Kto się urodził Polakiem, ten musi być patriotą. Aleksandra Piłsudska (1882-1963)”. Nie zabraknie zabaw plastycznych dla dzieci, możliwości własnoręcznego wykonania kotyliona w barwach narodowych, czy patriotycznej pocztówki.
W tym dniu, można będzie zrobić sobie zdjęcie z wąsami Piłsudskiego, żołnierzami 29. pułku Strzelców Kaniowskich, w hełmie wojskowym, rogatywce czy w furażerce.
Do Filii nr 4, w sobotnie popołudnie, trafią zaś uczestnicy gry miejskiej „Oblicza Kalisza” przygotowanej przez ZHR. Będą tam na nich czekać tyleż trudne, co ciekawe zadania. Przybywających powitają bibliotekarze w strojach z epoki. Organizatorzy zyskali wsparcie wielu instytucjonalnych partnerów oraz sponsorów, a także dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza.