Fotoplastikon. Dr Górzyński o banku, który nigdy nie powstał
Odkryj tajemnicę niezrealizowanego projektu bankowego z czasów carskiej Rosji w Kaliszu! Czy Kalisz był kiedyś na progu finansowej rewolucji? Zanurz się w historię zapomnianego marzenia o bogactwie i wpływach, które nigdy nie ujrzało światła dziennego.
  • Historia niezrealizowanego projektu bankowego w Kaliszu.
  • Wpływ I wojny światowej na gospodarcze plany regionu.
  • Pozycja Kalisza w strukturze gospodarczej carskiej Rosji.
  • Zaproszenie na wykład dr. Makarego Górzyńskiego.

W przededniu I wojny światowej, Kalisz stanął na progu wielkiej zmiany. Dr Makary Górzyński, adiunkt w Interdyscyplinarnym Instytucie Badań Historycznych Akademii Kaliskiej im. Prezydenta S. Wojciechowskiego, odkrywa przed nami zapomniany rozdział z historii miasta - plan budowy monumentalnego kompleksu Banku Państwa. Projekt ten, wydany w dalekim Petersburgu w roku 1914, miał przekształcić Kalisz w centrum finansowe regionu, a może i całego Królestwa Polskiego.

Wizja ta, jak z bajki o nieosiągalnym bogactwie, została jednak brutalnie przerwana przez wybuch I wojny światowej. Dziedzictwo gubernatora Daragana i marzenie o przemianie Kalisza w metropolię gospodarczą pozostały tylko na papierze. "Wybuch I wojny światowej przekreślił plany władz" - przypomina dr Górzyński. W miejscu, gdzie miał stanąć bank, wyrósł z czasem inny gmach, a rektorat i centrum administracyjne Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego stały się nowym symbolem miasta.

Podczas nadchodzącej prelekcji z cyklu "Fotoplastikon", zatytułowanej „(Nie)dyskretny urok pieniądza. Bank Państwa przy Alei Wolności w Kaliszu”, dr Górzyński zagłębi się nie tylko w szczegóły tego niezrealizowanego projektu, ale także w analizę gospodarczego i finansowego wpływu rosyjskich rządów na region Prosną. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 lutego, o godzinie 17.00, w sali studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Dr Górzyński, znany z badań nad urbanistycznym rozwojem miast Królestwa Polskiego, podczas wykładu postara się odpowiedzieć na pytania dotyczące przeszłości finansowej Kalisza. Dlaczego rosyjskie władze zdecydowały się na tak kosztowną inwestycję właśnie tutaj? I co najważniejsze - jakie byłyby konsekwencje dla miasta, gdyby projekt doszedł do skutku?


Wg inf z: Urząd Miasta