Podsumowanie działań strażaków w Kaliszu po burzach w dniach 23-27 maja 2024 roku

W ciągu ostatnich dni burze, które nawiedziły region, spowodowały liczne interwencje Straży Pożarnej. Strażacy z Kalisza i okolic mieli pełne ręce roboty, usuwając skutki gwałtownych zjawisk pogodowych.

  1. 18 zdarzeń związanych z burzami w dniach 23-27 maja 2024 roku.
  2. 12 interwencji dotyczyło powalonych drzew.
  3. 5 zdarzeń związanych było z zalanymi obiektami.
  4. 1 przypadek to zerwana linia energetyczna.

W dniach od 23 do 27 maja 2024 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu interweniowała aż 18 razy w związku z burzami, które przeszły nad miastem i powiatem kaliskim. Strażacy mieli pełne ręce roboty, usuwając skutki żywiołu.

Zdecydowana większość, bo aż 12 z tych zdarzeń, dotyczyła powalonych drzew. Silne wiatry łamały gałęzie i drzewa, które blokowały drogi i zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Strażacy musieli szybko i sprawnie usuwać przeszkody, aby przywrócić normalny ruch na drogach.

Kolejne 5 interwencji było związanych z zalanymi obiektami. Intensywne opady deszczu doprowadziły do podtopień, co wymagało szybkiej reakcji strażaków, aby minimalizować szkody i pomagać mieszkańcom w zabezpieczaniu ich mienia.

Oprócz tego, odnotowano jeden przypadek zerwanej linii energetycznej. Tego typu incydenty są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do poważnych awarii i zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Strażacy musieli działać szybko i w pełni profesjonalnie, aby zabezpieczyć teren i powiadomić odpowiednie służby energetyczne.

W chwili pojawienia się ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nadciągających burzach warto pamiętać kilka ważnych zasad. Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach i w ogrodach, a także unikać parkowania samochodów pod drzewami.

Warto też na bieżąco śledzić prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne, aby być przygotowanym na ewentualne zagrożenia. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności można zminimalizować ryzyko i skutki gwałtownych zjawisk pogodowych.

Opracował: mł. asp. Jakub Pietrzak


Źródło: Straż Pożarna w Kaliszu