Jakie zestawy kosmetyków do pielęgnacji twarzy wybierać?

Pielęgnacja twarzy polega na regularnym stosowaniu odpowiednich produktów, które wzmacniają, ujędrniają i nawilżają skórę. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, należy uwzględnić potrzeby cery, porę roku, styl życia oraz rodzaj i skład wybranych preparatów. Niektóre z nich będą stosowane wyłącznie sezonowo, na przykład nawilżająca szminka zimą, a inne staną się niezbędnym wyposażeniem kosmetyczki.

Jakie kosmetyki do cery trądzikowej?

Cera podatna na powstawanie wyprysków, takich jak pryszcze, grudki i zaskórniki, może być wynikiem braku równowagi hormonalnej, nadprodukcji sebum, niedokładnego oczyszczania, uwarunkowań genetycznych, przyjmowania niektórych leków, niewłaściwej diety i/lub stresu. Osoby z tymi problemami mogą doświadczać blizn i nierówności w strukturze skóry twarzy. W przypadku długotrwałego stanu zapalnego i znacznego dyskomfortu, zalecana jest konsultacja ze specjalistą.

Kosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej powinny być lekkie, bez komedogennych olei, takich jak olej kokosowy. Pomocne mogą być formuły wygładzające skórę, ujednolicające jej koloryt, ograniczające nadprodukcję łoju i redukujące aktywne wypryski. W składzie warto szukać kwasów, które odpowiednio oczyszczają skórę (salicylowy, laktobionowy, azelainowy, glikolowy, migdałowy), kojących ekstraktów roślinnych (aloes, lawenda, zielona herbata), niacynamidu, kwasu hialuronowego, pantenolu i alantoiny.

Jakie kosmetyki wybrać do cery mieszanej i tłustej?

Cera tłusta charakteryzuje się wyświecaniem, spowodowanym nadmiernym wydzielaniem sebum na całej powierzchni twarzy. Często przetłuszcza się strefa T, czyli czoło, nos i broda, co jest typowe dla cery mieszanej. Problemy skórne, na jakie narażone są oba typy cery, obejmują przede wszystkim zaskórniki i krostki. Warto więc stosować odpowiednie zestawy kosmetyków, które można znaleźć między innymi na https://sunew.pl/kategoria-produktu/zestawy-kosmetykow/

W pielęgnacji cery tłustej ważne jest regularne nawilżanie. Olej naturalnie gromadzący się na skórze nie zastępuje substancji nawilżających, które wnikają w głąb naskórka i chronią cerę przed przedwczesnym starzeniem. Do nawilżania warto używać kosmetyków zawierających kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik i kwasy AHA. Aby zminimalizować efekt błyszczenia, należy wybrać produkty regulujące wydzielanie sebum, takie jak te z retinolem, niacynamidem, kwasem salicylowym czy glinkami.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa jest szczególnie podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne, unikając mocnych kompozycji zapachowych, substancji alergizujących takich jak lanolina, barwników, silnych surfaktantów, kwasów złuszczających i konserwantów w kosmetykach. W kontakcie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury, oraz z uwagi na swoje uwarunkowania genetyczne i chorobowe, takie jak egzema, nadwrażliwość kontaktowa czy uczulenie, skóra staje się zaczerwieniona, swędząca, opuchnięta, a nawet piekąca, w zależności od stopnia jej wrażliwości.

Dla tego typu cery zaleca się używanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy o intensywnym działaniu kojącym. Składniki często wykorzystywane w łagodnych formułach to aloes, nagietek, rumianek, masło shea, rokitnik, algi, alantoina, pantenol oraz oleje jojoba, arganowy, słonecznikowy, konopny i oliwa z oliwek. Produkty hipoalergiczne są najbardziej przyjazne dla wrażliwej skóry.

Co stosować do pielęgnacji cery suchej?

Cera sucha może występować przez cały rok lub tylko w sezonie zimowym. Skóra sucha sprawia wrażenie ściągniętej, szorstkiej, matowej i szarej. W zaawansowanych przypadkach może łuszczyć się, swędzieć i pękać. Zmarszczki i bruzdy stają się bardziej widoczne, a elastyczność skóry maleje. Do wysuszenia prowadzą niewłaściwie dobrana pielęgnacja, częste, długie i gorące kąpiele, wysokie temperatury, mocne detergenty zawarte w mydłach oraz wietrzne warunki.

Aby zniwelować efekt suchości, warto stosować składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, skwalan, gliceryna i ceramidy, oraz tłuszcze i oleje, które tworzą na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Do tych składników należą masło shea, masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów i olej awokado.