Strażacy z Kalisza zabezpieczali XXVIII Spotkanie Młodych Lednica 2024
XXVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbyło się w dniach 1-2 czerwca 2024 roku. Wydarzenie to zabezpieczały jednostki straży pożarnej z powiatu gnieźnieńskiego oraz wsparcie z Kalisza i Poznania. Na miejscu nie odnotowano żadnych incydentów wymagających interwencji strażaków, co świadczy o dobrze zorganizowanej akcji zabezpieczającej.
  1. Zabezpieczenie uroczystości przez jednostki straży pożarnej.
  2. Współpraca strażaków z Kalisza, Poznania i Gniezna.
  3. Brak incydentów podczas wydarzenia.
  4. Wzmożone siły strażackie w Gnieźnie.

W dniach 1-2 czerwca 2024 roku odbyło się XXVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000, które zgromadziło liczne jednostki straży pożarnej z powiatu gnieźnieńskiego, Kalisza oraz Poznania. Strażacy mieli za zadanie zabezpieczyć operacyjnie to ważne wydarzenie kościelne.

Akcja rozpoczęła się od odprawy wszystkich uczestników z dowództwem operacji zabezpieczenia, która miała miejsce przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubowie. Po odprawie, zastępy straży udały się na wyznaczone posterunki, czuwając nad bezpieczeństwem uczestników. Zorganizowano łączność na specjalnym kanale dowodzenia i współdziałania KDW.

W zabezpieczeniu uroczystości uczestniczyły jednostki: OSP Trzemeszno, OSP Łubowo, OSP Witkowo, OSP Lednogóra, OSP Kłecko, OSP Kiszkowo, OSP Mieleszyn, OSP Modliszewo, OSP Niechanowo, OSP Mnichowo, OSP Dąbrówka Kościelna oraz OSP Rybno. Dodatkowo strażaków z powiatu gnieźnieńskiego wsparli strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu oraz z JRG 1 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

„Zabezpieczenie Spotkania Młodych Lednica 2000 wizytowała komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie – bryg. Marta Kacprzycka. Pani komendant wraz z dowódcą operacji zabezpieczenia mł. bryg. Łukaszem Michalakiem sprawdziła wyznaczone posterunki, które realizowały swoje zadania zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozkazu komendanta powiatowego.”

Łącznie w zabezpieczeniu XXVIII Spotkania Młodych Lednica 2000 udział wzięło 18 zastępów, w tym trzy łodzie motorowe. W trakcie trwania uroczystości nie było konieczności podejmowania dodatkowych interwencji na chronionym terenie.

Aby zabezpieczyć teren miasta Gniezno oraz powiatu gnieźnieńskiego, zwiększono stan osobowy w JRG Gniezno do 20 osób. Dodatkowo, na czas trwania uroczystości, w JRG Gniezno na zabezpieczeniu operacyjnym miasta przebywał zastęp z OSP Zdziechowa wraz z obsadą.


Na podst. Straż Pożarna Kalisz