Muzyka sprzed wieków na nowo - 46. Schola Cantorum przyciąga młode chóry do Kalisza

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przedstawiło program 46. edycji Schola Cantorum podczas konferencji prasowej, która nakreśliła rytm festiwalu i jego wyjątkową formułę. To święto zespołów dziecięcych i młodzieżowych, które kochają muzykę średniowiecza, renesansu i baroku – scena będzie otwarta dla publiczności z miasta i spoza niego.
- Schola Cantorum pokazuje, jak łączyć muzykę, taniec i sztuki plastyczne
- Organizatorzy przedstawili program i zaprosili do udziału w przesłuchaniach i koncertach
- Program festiwalu zyska formę święta miasta i przestrzeń dla młodych talentów
46. Schola Cantorum pokazuje, jak łączyć muzykę, taniec i sztuki plastyczne
Schola Cantorum to wydarzenie z ponadczterdziestoletnią tradycją, nastawione na amatorskie zespoły młodzieżowe wykonujące repertuar dawny. Organizatorzy podkreślają, że festiwal jest unikatowy w skali kraju dzięki konkursowej formule łączącej muzykę, śpiew, taniec i twórczość plastyczną, co tworzy multidyscyplinarną przestrzeń dla młodych wykonawców i ich opiekunów 🎶🎭.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele organizatorów i jury, m.in.:
- Maria Pawelec - sekretarz Zarządu Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM,
- Beata Kotecka - przewodnicząca jury 30. Międzynarodowego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”,
- Klauda Grygorowicz-Kossakowska, Renata Jackowiak i Janusz Lewandowski - jury konkursu plastycznego,
- Grażyna Dziedziak - rada programowo-artystyczna i koordynator projektu,
- Robert Kuciński - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki oraz dyrektor festiwalu,
- Agata Skubiszewska - koordynator festiwalu. 🙂
Organizatorzy przedstawili program i zaprosili do udziału w przesłuchaniach i koncertach
Podczas konferencji omówiono najważniejsze punkty programu, które obejmują koncerty, przesłuchania konkursowe i wydarzenia towarzyszące – długie popołudnia z muzyką dawną mają przeplatać się z warsztatami i prezentacjami. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-22 lutego 2026 w Kaliszu; szczegółowy rozkład i lista wydarzeń dostępne są na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pod adresem: https://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/46-schola-cantorum-ogolnopolski-festiwal-zespolow-muzyki-dawnej-im-tadeusza-krokosa/ 🎻📜.
Organizatorzy zapowiadają, że program przyciągnie młodych wykonawców z Polski i zza granicy, a mieszkańcom Kalisza zostanie zaproponowany cykl koncertów pozwalających zobaczyć, jak dawne formy muzyczne żyją współcześnie.
Program festiwalu zyska formę święta miasta i przestrzeń dla młodych talentów
Schola Cantorum to nie tylko konkursy - to okazja do spotkań, wymiany doświadczeń i pokazania, jak repertuar sprzed wieków może ożyć we współczesnym wykonaniu. Fotorelacja z konferencji została przygotowana przez Karolinę Bazan i ilustruje atmosferę przygotowań do lutowego święta muzyki dawnej 📷.
Organizatorzy zachęcają mieszkańców Kalisza i gości z całego kraju do śledzenia programu i udziału w wydarzeniach; szczegóły programu i aktualizacje znajdują się na stronie CKiS.
na podstawie: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Ostatnie Artykuły

Pięć minut dla transportu w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Liczy się każdy głos

Zasnął na środku skrzyżowania w Kaliszu. Miał ponad 0,5 promila

Plan serialu zamknie ulice i odbierze miejsca parkingowe w Kaliszu

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Dożynki w Rychnowie zwieńczą sezon święta plonów w powiecie kaliskim

Pożegnanie dyrektora w Opatówku. Szkołą pokieruje jego zastępczyni

Szkoła, studia i praca w jednym planie. Nowe partnerstwo w Kaliszu

Miał ponad 2 promile i nie miał uprawnień. 62-latek zatrzymany w Kaliszu

Dziesięciolatek stracił panowanie na hulajnodze. Trafił do szpitala

54-latek dwa razy włamał się do tego samego sklepu. Ukradł alkohol

Dwie perspektywy, jeden ślad pamięci. „Przenikanie” w Kaliszu

Jak robot da Vinci rewolucjonizuje współczesną chirurgię?

Pędził 114 km/h w Kaliszu. Mandat w recydywie wyniósł 4000 zł

Kalisz zapisany w kokoszniku - niezwykła wystawa przy Krótkiej
Przydatne dane teleadresowe
- Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu - bilety, godziny, sceny i dojazd
- Nadzór Wodny w Kaliszu - kontakt, pozwolenia wodnoprawne, zgłaszanie awarii
- Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu - kontakt, godziny, bilety
- Parafia św. Mikołaja w Kaliszu - msze, kancelaria, kontakt
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu - kontakt, godziny, odwołania
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu - kontakt, godziny, zgłoszenia
