W najbliższą niedzielę, 14 lipca 2019 r., odbędzie się święto parafialne w kaliskiej cerkwi prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Ksiądz Kanonik Mirosław Antosiuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, serdecznie zaprasza kaliszan oraz przebywających w naszym mieście gości na uroczystości święta patronów kaliskiej cerkwi - Apostołów Piotra i Pawła oraz jubileusz 90-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę tej świątyni.

Obchody będą celebrowane w niedzielę 14 lipca podczas nabożeństwa o godzinie 10 w cerkwi przy ul. Niecałej 1. Liturgii przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański.

Natomiast o godzinie 15 w pięknych wnętrzach kaliskiej cerkwi odbędzie się koncert polsko-ukraińskiego zespołu wokalnego „Dziczka” pt. Jak przedziwne Twe imię, na który złożą się ukraińskie ludowe pieśni religijne. „Dziczka” wykonuje pradawne pieśni ludowe, zachowane wyłącznie w przekazach ustnych, rozpowszechnianych z pokolenia na pokolenie. Swój repertuar zespół przejął bezpośrednio od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Przypomnieć należy, że wyznawcy prawosławia, nieprzerwanie obecni na kartach historii Kalisza, współtworzyli tradycje wielokulturowego i wielowyznaniowego miasta, a kaliska Parafia Prawosławna od ponad 240 lat gromadzi wiernych tego obrządku.

Kamień węgielny pod budowę kolejnej w dziejach miasta cerkwi, poświęcony został w 1929 r. Neoromański budynek świątyni, według projektu Michała Zenowicza, powstał w latach 1929-1932. Usytuowany malowniczo wśród parkowej zieleni, stanowi cenny zabytek sakralny Kalisza i Wielkopolski.

Ksiądz proboszcz Mirosław Antosiuk serdecznie zaprasza kaliszan do odwiedzenia cerkwi podczas święta parafialnego oraz wspólnego udziału w koncercie.