W drugiej połowie lipca reprezentacja wychowanków i kadry Młodzieżowego Domu Kultury wyjechała do Hamm, partnerskiego miasta Kalisza. Przez prawie tydzień byliśmy gośćmi przyjaciół z Jugendzentrum – placówki, z którą MDK utrzymuje nieprzerwane, systematyczne kontakty od 23 lat.

Gospodarze, jak zwykle, postarali się, aby polsko-niemieckie grupy zintegrować i wspólny czas wypełnić atrakcjami co do minuty. Głównym motywem tegorocznego wakacyjnego spotkania były warsztaty, podczas których młodzież kręciła trailery filmów o kulturze. Często pracowali w podgrupach i tak np.: grupa plastyczna malowała parasole w Maxiparku, grupa kulturowa odwiedziła świątynię buddyjską, grupa fotograficzna robiła zdjęcia w mieście, a grupa kucharska gotowała polski bigos. 

W ramach poznawania kraju przyjaciół młodzież była na wycieczce w Kolonii. Najpierw odwiedzili studio filmowe, gdzie mieli okazję poznać kulisy powstawania filmów i programów telewizyjnych. Następnie nadmiar energii spożytkowali w parku trampolin. Na koniec wizyty odbyli spacer po zabytkowej części Kolonii, w trakcie której podziwiali, między innymi, piękną katedrę.

Każdy dzień dopełniały gry i zabawy na świeżym powietrzu i długie rozmowy w trzech językach. Wieczory upływały na wspólnym rysowaniu, robieniu bransoletek, śpiewaniu i tańcach. Ostatniego dnia nie zabrakło łez i obietnic spotkania już za rok, tym razem w Kaliszu.

Wakacyjne spotkania i realizowanie wspólnych projektów przez dzieciaki i młodzieży z MDK i Jugendzentrum są możliwe dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Miasto Kalisz.


1000 Znaków do wykorzystania