Policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” spotykają się z rodzicami podczas wywiadówek szkolnych aby przybliżyć uczestnikom zagadnienie związane z uzależnieniami młodzieży od środków odurzających. Spotkania mają na celu zwiększenie świadomości dorosłych na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków przez małoletnich w tym konsekwencji zdrowotnych jak i prawnych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało kampanię o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. "Narkotyki i dopalacze zabijają", której hasło brzmi "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty". Została ona opracowana w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, a jej realizacja kontynuowana jest w 2020 roku.
Jednym z założeń wymienionej kampanii jest edukacja rodziców i pedagogów w rozpoznawaniu u dzieci niepokojących symptomów, które mogą wskazywać, że młody człowiek sięga po narkotyki lub dopalacze. Ma również przybliżyć formy skutecznej pomocy osobom uzależnionym.
Działania policyjne nie koncentrują się jedynie wokół zwalczania przestępczości narkotykowej. To także praca funkcjonariuszy, którzy prowadzą działania profilaktyczne i edukacyjne w zakresie zapobiegania zjawisku narkomanii. Odbiorcami tych spotkań, oprócz młodzieży i pedagogów są również rodzice.
Doskonałą okazją do realizacji wymienionych założeń są szkolne wywiadówki, podczas których policjanci omawiają zagadnienia związane z uzależnieniami od narkotyków przez młodzież. Prezentują dorosłym „walizkę profilaktyczną”, w której znajdują się przedmioty, które pozornie przypominają rzeczy codziennego użytku, jednak służą do przechowywania, przygotowywania i zażywania środków odurzających.