Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kalisz

Odzież, która potrafi uratować życie

Zastosowanie odzieży ochronnej podczas pracy to podstawa w wielu zawodach i na różnych stanowiskach. Niebezpieczne przedmioty, upadające elementy czy wysokie temperatury, to zaledwie kilka najczęstszych zagrożeń, z jakimi może się spotkać pracownik. Jest to bardzo poważny problem, z którym należy sobie radzić dla zachowania bezpieczeństwa pracowników i zachowania ciągłości pracy. W tym celu w każdym zakładzie pracy stosuje się specjalistyczną odzież roboczą, która gwarantuje bezpieczeństwo pracy. Warto również nadmienić, że to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takiej odzieży i kwestię te reguluje jednoznacznie prawo.

Odzież, która potrafi uratować życie

Odzież ochronna dobierana jest dla każdego stanowiska pracy indywidualnie, według panujących tam warunków. W zależności od tego pracownik może posiadać ubranie robocze i wzmocnione buty, by chronić stopy przed spadającymi elementami. Inne stanowiska natomiast wymagają zastosowania specjalistycznych kombinezonów, chroniących przed warunkami chemicznymi czy wysoką temperaturą. Odzież robocza natomiast to element ochrony pracownika i jego osobistej odzieży przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Jej dodatkowy atut to element marketingowy, gdzie logo pokazuje, w jakiej firmie pracuje dana osoba. Ważne przy tym jest by strój roboczy, był wygodny i komfortowy dla pracownika, dzięki czemu jest efektywny podczas wykonywania danego zajęcia i nie sprawia mu to dyskomfortu.

O czym należy pamiętać

Bardzo istotne jest przy stosowaniu odzieży ochronnej, aby odpowiednio ją stosować. Chodzi tutaj o przeszkolenie pracowników z zakresu jej możliwości oraz wykorzystywania jej potencjału. Bywa bowiem tak, że szczególnie przy bardziej zaawansowanych strojach pracownik odpowiada za elementy takie, jak filtry czy dodatkowe zabezpieczenia. Istotne jest więc, by wiedział jak, musi się z nią obchodzić i czego nie wolno mu robić. Drugą kwestią, o której należy pamiętać, jest stosowanie oprócz samej odzieży wyposażenia roboczego. Chodzi tutaj o takie elementy jak kaski, okulary, rękawice czy ochraniacze. Chronią one ważne elementy naszego ciała i niejednokrotnie, podobnie jak odzież, mogą uratować życie podczas wypadku.

Atesty to podstawa

W odzieży ochronnej i roboczej kluczowym elementem jest jakość wykonania. Taką właśnie odzież w swojej ofercie posiada sklep BHP w Krośnie. Spasowanie elementów i użyty materiał, to klucz do bezpieczeństwa. Niestety zdarza się wiele przypadków, gdy nieuczciwi producenci, chcą zaoszczędzić, tworząc przy tym produkty, które są niebezpieczne dla użytkowników. By się ich ustrzec, należy sprawdzać, czy dany produkt posiada niezbędne atesty. Ścisłe przepisy wymagają bardzo wnikliwych testów i badań, dzięki czemu mamy pewność, że dana rzecz sprostała wymaganiom i nie zawiedzie. Oczywiste jest natomiast, że certyfikowane produkty kosztują nieco więcej od tych nie do końca sprawdzonych. Nie warto jednak ryzykować życiem i zdrowiem pracowników, kupując taką odzież. Chroni to pracowników, ale i pracodawców przed konsekwencjami prawnymi i problemami w przypadku jakiegokolwiek wypadku czy zdarzenia losowego.