Młodzi ludzie dotknięci niedosłuchem i autyzmem, a także uczniowie szkoły fotografii i mediów przygotowują wspólnie zdjęcia, które stworzą kalendarz na 2021 rok. Projekt, dofinansowany ze środków Ministra Dziedzictwa, Kultury i Sportu, zatytułowany „Lumenalia ˗ światło i czas. Historyczne warsztaty fotograficzne”, realizuje Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego.

Biorą w nim udział uczniowie Technikum Specjalnego nr 5 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Kaliszu oraz Technikum TEB Edukacja.

Młodzież wspólnie przygotowuje serię fotografii nawiązujących do historycznych wydarzeń w naszym mieście. A w przedsięwzięcie zaangażowali się znani ze swojej edukacyjno-artystycznej pracy opiekunowie, fotografowie i styliści. Za opowieści i legendy z historii Kalisza jest odpowiedzialny Piotr Sobolewski, kostiumy i stylizacje z epoki wykonują Anna Michalak-Bartosz oraz Agata Szymańska-Rogozińska, nad realizacją zdjęć czuwają Jakub Seydak, Joanna Sypniewska. Kalendarz złoży Nadzeya Minzer. Podczas sesji zdjęciowych i reżyserowania scenek rodzajowych jest obecny Marcin Suchodolski, tłumacz języka migowego. Za koordynowanie projektu odpowiada Anna Bigora.

Chodzi nie tylko o praktyczną naukę fotografii oraz jej cyfrową obróbkę, chociaż to oczywiście przydatne umiejętności, ale również o poznanie historii i bogactwa kulturowego rodzinnego miasta. Projekt zakłada również integrację z rówieśnikami młodzieży mającej problemy z komunikacją ze względu na niedosłuch czy autyzm.

Do tej pory młodzież wzięła udział w wykładzie Jerzego Wierzbickiego, fotografa, dokumentalisty, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach fotografii prasowej i artystycznej. Ponadto, każdego tygodnia uczestnicy fotografują kolejne scenki rodzajowe, dzięki czemu poznali już historię Szlaku Bursztynowego, początki osady zwanej Kalisia, legendę o Marcinku i Dorotce, której imię nosi słynna kaliska baszta. Młodych czeka jeszcze m.in. cyfrowa obróbka zdjęć oraz wizyta w łódzkiej szkole filmowej. Na zakończenie odbędzie się wystawa prac wykonanych w czasie trwania „Lumenaliów”.

Najnowsze wiadomości dotyczące projektu można śledzić w mediach społecznościowych: Instagram www.instagram.com/galeriawiezacisnien oraz Facebook www.facebook.com/WiezaCisnienKalisz.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.