Usuwanie zmian skórnych – laserem czy skalpelem?

Usuwanie zmian skórnych to zabieg medycyny estetycznej, który wykonuje się nie tylko dla poprawienia wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia. Dzięki wycięciu podejrzanych znamion czy pieprzyków zmniejszamy ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Poznaj różne metody usuwania zmian skórnych.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Usuwanie zmian skórnych laserem wykonuje się najczęściej w przypadku łagodnych zmian, takich jak kurzajki (brodawki wirusowe) czy włókniaki. Metodę tę stosuje się wtedy, gdy znamiona czy pieprzyki nie posiadają cech nietypowych, które mogłyby wskazywać na ich złośliwy charakter.

Do usuwania zmian skórnych służy laser CO2 dostępny m.in. w Klinice Miracki w Katowicach. Zabieg wykonywany tym urządzeniem można w pełni spersonalizować, dopasowując go do rodzaju, wielkości i głębokości zmiany skórnej. Laser CO2 pracuje w trybie normalpuls, ultrapuls lub superpuls. Dysponuje mocą 30-100 W i częstotliwością dochodzą do 1kHz. Emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Ten sposób działania nazywany jest frakcyjnym.

Zaletą laserowego usuwania znamion jest to, że oprócz ekstrakcji zmiany skórnej, poprawia się też stan skóry w miejscu zabiegu. Światło lasera obkurcza naczynia krwionośne i limfatyczne oraz stymuluje przebudowę kolagenu w skórze. Dzięki temu miejsce po zabiegu goi się dużo szybciej niż po interwencji chirurgicznej, nie pozostawiając najmniejszego śladu w postaci blizny.

Kiedy wskazane jest chirurgiczne wycinanie znamion?

Do chirurgicznego usuwania zmian skórnych kwalifikują się przede wszystkim znamiona i pieprzyki o nietypowym wyglądzie. Co to znaczy? Podstawowym kryterium, które pozwala na odróżnienie podejrzanej zmiany skórnej od zupełnie łagodnej jest sprawdzenie, czy można przypisać jej którąś z poniższych cech:

  1. asymetria (asymmetry) – pieprzyk ma wyraźnie nieregularny kształt;
  2. nierówne granice (borders) – zmiana skórna ma „poszarpane” brzegi;
  3. nietypowy kolor (colour) – barwa znamienia jest niejednolita, widać ciemniejsze plamki;
  4. duża średnica (diameter) – zmiana ma szerokość większą niż 0,5 cm;
  5. zmiana ewoluuje (evolution) – pieprzyk zmienił swój wygląd w ciągu ostatnich trzech miesięcy, np. powiększył się, odbarwił.

Wystarczy, że zmiana skórna posiada jedną z powyższych cech, żeby zakwalifikować ją do zabiegu chirurgicznego lub radiochirurgicznego. Pierwszy polega na użyciu klasycznego skalpela, drugi – narzędzia działającego w technologii diatermii radiofalowej. Obie metody są bardzo istotne w profilaktyce raka skóry, ponieważ umożliwiają pobranie wycinka do badania histopatologicznego, co nie jest możliwe w przypadku laserowego usuwania zmian skórnych.

Usuwanie zmian skórnych – jaką metodę wybrać?

Każda zmiana skórna, którą zamierzamy usunąć, musi być najpierw dokładnie zbadana przez lekarza. Konsultacja ze specjalistą pozwala na trafne rozpoznanie problemu i dobranie właściwego zabiegu. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru danej zmiany, wybiera taką metodę, która umożliwi dalsze zbadanie wycinka tkanki, czyli albo metodę chirurgiczną, albo radiochirurgiczną. W wyborze metody usuwania zmiany skórnej kieruje się również przeciwwskazaniami. Jeśli na przykład zmiana skórna nie ma niepokojących cech, ale u pacjenta występują przeciwwskazania do zabiegu laserowego, lekarz prawdopodobnie zaproponuje zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków. Celem konsultacji wstępnej jest wybór najbezpieczniejszego i najskuteczniejszego w danym przypadku zabiegu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznych metod usuwania zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.