Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza 9 grudnia 2021 roku (czwartek) w godz. 19.00 ˗ 22.00 na wernisaż wystawy Janusza Lewandowskiego pt. „Malarstwo”. Dla tych, którzy znają wcześniejszą twórczość tego artysty, urodzonego w Kaliszu, spotkanie w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina może być sporym zaskoczeniem.

Janusz Lewandowski oswoił szerszą publiczność z tematem pejzażu w swojej sztuce. Aktualna wystawa będzie natomiast spotkaniem z malarstwem gestu i ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jej tematem jest sama materia i żywioł malowania. Na cykl prac, jakie będzie można zobaczyć w Galerii, składają się płótna o sporych wymiarach, których boki są mierzone w metrach. Czeka nas zatem duża dawka niespokojnych faktur i wyrazistych gestów.

Anna Tabaka tak pisze o twórczości artysty w folderze towarzyszącym wystawie: „Najogólniej rzecz ujmując, sztuka Janusza Lewandowskiego była dotychczas kojarzona z syntezą form natury oddanych wielobarwną, świetlistą paletą. Struktura tych pejzaży zdradza dobre rozpoznanie tradycji malarstwa realistycznego i modernistycznego z przełomu XIX i XX wieku, a wypracowana przez lata technika dzisiaj pozwala twórcy sięgnąć po znacznie większe płótna. Teraz tło i motyw, plany i plamy, forma i rysunek oraz światło i jego brak budują abstrakcyjne krajobrazy, a ich niespokojne faktury działają jak kolor ˗ migoczą. Zdecydowanie zmienia się jednak nastrój. Nowe obrazy Janusza Lewandowskiego wnoszą melancholię i niepokój (zwłaszcza cykl w cyklu, czyli kompozycje z figurami geometrycznymi)”.

W dniu wernisażu Janusz Lewandowski szykuje dla swoich gości istnie malarską niespodziankę-zabawę. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Wystawa potrwa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina do 29 stycznia 2022 roku.

Janusz Lewandowski urodził się w 1958 roku w Kaliszu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego w Częstochowie, gdzie w 1985 roku otrzymał dyplom z rzeźby u doc. Tadeusza Wencla. Zajmuje się rysunkiem oraz malarstwem. Jest nauczycielem w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, gdzie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa. Autor wystaw indywidualnych. Brał również udział w wielu ekspozycjach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych polskich, a także zagranicznych.